Hendek Turanlar Mahalle sakinlerine 8 Nisan Dünya Roman Günü dolayısıyla Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından " Sağlık Okur-yazarlığı " bilincini geliştirmek üzere bir ziyaret gerçeklestirildi.
Hendek İlce Sağlık Müdürü Uz.Dr.Burcu Başaran Güngör ve Uz.Hem. Deniz De Asis Roman vatandaşların sağlıkla ilgili sorunlarını ve beklentilerini dinlediler.
Kadın ve çocuklarla gerçekleşen görüşmelerde Roman vatandaşların sağlık ile ilgili alışkanlıklarını geliştirici ve iyileştirici çalışmalarla ilgili durum değerlendirilmesi yapıldı. Sağlık hizmetleri sunumu ile ilgili romanların karşılaştıkları zorluklar , çözümleri ve sağlık eğitiminin geliştirilmesi konularında halkın beklenti ve taleplerini alan Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü ekibi halkı bilgilendirdiler.
Mahalle sakinlerinin ve çocuklarının büyük ilgi gösterdiği ziyarette okula devamsız olan cocuklara Sağlık Bakanlığının hazırladığı diş firçası ve macunu dağıtılarak ağız bakımının önemi vurgulandı.
Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü ilçede ikamet eden dezavantajli grupların sağlık egitimlerine büyük önem veriyor.
Geçen yıl gerçeklestirilen etkinlikte de Roman kültürune uygun "dansla el hijyeni" eğitimi ile farkındalık oluşturmuştu.