Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Hendek Anadolu Lisesinde gerçekleşen seminerde   Diyabet hastalığı  ve gelecek nesilleri diyabetten koruyacak sağlıklı yaşam önerileri paylaşıldı.

 

Hendek İlçe Müdürü Uz.Dr.Burcu Başaran Güngör, Hendek  Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ümit Özdemir , İlçe Sağlık Müdürlüğü personelinin katılımıyla gerçekleşen seminerde öğrencilerin diyabetle barışık yaşamakla ilgili sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanması, diyabet tedavisindeki süreci, okulda sağlanacak ortamlar ve diyabetle beslenme ilişkisi konularında bilgilendirmelerde bulunuldu.

 

İlçe Sağlık Müdürlüğünden  Uzm.Hemşire Deniz De Asis, dünyada ve ülkemizde  sayısı gittikçe artan diyabet hastalarının kendi başına bilinçli bakım kararları verebilmesi ,bunları sürdürebilmesi , diyabete dayalı  komplikasyonların azaltılması , diyabetin tedavisi ve ailelerin bu konudaki desteği konularında  gençlere bilgiler vererek: "Gençlerimizi bilgilendirme çalışmalarımız gelecek nesilleri diyabetten korumayı hedeflemektedir. Tip 2 diyabet ve obeziteyi önlemek ile ilgili toplumun sağlığına daha fazla dikkat etmesi gereklidir. Genç yaşlarda doğru beslenme ve yaşam tercihleri ile ilerleyen yaşlarda diyabete yakalanma riski azaltılabilir." dedi.

 

İlçe Sağlık Müdürlüğünden Diyetisyen Fatma Nur Öz Acar Diyabet ve beslenme ilişkisi konusunda bilgilendirmelerde bulunarak ”Beslenme; açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir eylemdir." diyerek doğru beslenme yöntemlerini anlattı.

 

Dünya Diyabet Federasyonunun simgesi olan mavi sağlıklı yaşam halkaları içinde renkli görüntülerle seminere katılan gençlere, Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünün çalışmalarıyla tasarlanan ve Hendek Belediyesinin katkılarıyla hazırlanan    “Diyabet ve Aile “konulu broşürler ailelerine iletilmek üzere dağıtıldı.