Beyaz Baston, “kendini karşındakinin yerine koyma” duygusunu canlı tutmak içindir.
Beyaz Baston, kentlerde göremeyen bireyleri zor durumda bırakan, çeşitli yaralanmalar ya da ölümler getiren sayısız engele karşı bir tedbirdir.
Beyaz Baston, “Engelli Dostu Kent”, talebidir ki öyle bir kent sadece yerel yönetimlerce değil, birlikte yaşama hakkındaki tutumlarımızla inşa edilir.
Dünya genelinde tüm engelli bireyler hayatın dengesine uyum sağlamakta güçlük çekiyorlar. Toplum yaşamındaki inşa ve üretim çalışmalarının büyük bir bölümü engelli bireyler hesaba katılmadan gerçekleştiriliyor. Toplum içerisinde en çok zorlanan engelli bireyler arasında görme engelliler ön plana çıkıyor.
“Yolda, çarşı pazarda, ulaşım araçlarında ve çeşitli yerlerde elinde beyaz bastonla hareket eden kişileri görmüşsünüzdür. İşte bu kişilerin ellerindeki beyaz baston görme engelliler için son derece önemli bir araçtır. Beyaz baston görme engellilerin bağımsız hareketinin, özgürlüğünün ve güvenliğinin simgesidir. Beyaz baston görme engellilerin gözü, ayrılmaz yol arkadaşı ve rehberidir. Yalnızca ülkemizde değil bu tüm dünyada da böyledir.
15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler ve Güvenlik Günü, yaşamı hep birlikte paylaşmayı idrak ettiğimiz bir gündür.
15 Ekim Dünya Beyaz Baston görme engelliler ve Güvenlik Günü vesilesiyle basınımızı ve kamuoyunu hak temelli, onurlu mücadelemize daha fazla duyarlı olmaya, sesimize ve taleplerimize daha fazla kulak vermeye davet ediyorum.
SAKARYALI YUSUF DURDURMUŞ