Dünya genelinde Tokyo, Boston, Londra, Berlin, Chicago ve New York maratonlarından oluşan 6 majör maraton bulunmaktadır. Bu 6 maratona katılabilmek için kura ya da belli bir dereceye göre katılım hakkı elde edilmektedir. Bu 6 maratonun herbirine katılım için Dünya genelinde her yıl 400 bin kişinin üzerinde başvuru olmakta ve 35000kişi maratona katılmaktadır.

17 Nisan 2023 tarihinde yapılan 127. Boston maratonda koşan Hendek Halk Eğitimi Beden Eğitimi öğretmeni Aykut Duman ve Zafer Kaya katılarak 42 km’lik parkuru tamamlamışlardır.

42 km’lik parkuru Aykut Duman 2:59:58 sürede tamamlayarak 3 saatin altında koşarak yaş grubunda 32000 kişi içerisinde 327. olarak tamamlamıştır.

Aykut Duman "Bu maratona katılabilmek için 4 ay da yoğun bir çalışma yaptım,bu çerçevede destek olan Hendek Halk Eğitimi idarecilerine, İlçe Milli Eğitim Müdürüne, çalışma arkadaşlarıma ve aileme sonsuz teşekkür ediyorum.
Hareket edebilen herkesi spor yapmaya,bu tarz etkinliklere katılmaya davet ediyorum “dedi.

Aykut Duman 6 büyük maratonun Tokyo,Şikago ve Boston etabını tamamlayarak, 2024 New York maratonuna girmeye hak kazandı.