Bu dramatik sınav sonuçlarından sonra bütün Sakarya da imam hatip okullarının sayısının çok fazla olduğunu ve özellikle Hendek ilçemizde 9 adet İmam hatip ortaokulu olduğunu ve koskoca Hendekte geçen sene sadece 6 öğrencimizin Fen lisesini kazandığını öğrenince ülkemin geleceğinin çok parlak olmadığını içim sızlayarak düşünmeye başladım.

10 KASIM VE EĞİTİM

10 Kasım sadece Atatürk’ün anıldığı günler olmamalıdır. Atatürk’ün fikirlerinin daha IYI anlaşılarak uygulandığı, Eğitimin ve Bilimin ışığında Sakarya’mız için Ülkemiz için Türk Milleti için daha IYI neler yapabilirizin düşünüldüğü ve vakit kaybetmeden harekete geçildiği günler olmalıdır.

Aynı şekilde Mustafa Kemal Atatürk “ Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir. “ diyerek noktayı da koymuştur.

Vatanı ve Türk Milletinin istikbalini ve selametini kendi istikbali ve selametinden üstün tutan, kendini bu uğurda feda eden Atatürk Emperyalizme karşı kazandığı savaşların kalıcı sonuçlar vermesi için İrfan ordusunun şart olduğunu defalarca ifade etmiştir.

 

Doğru Eğitim bir Milleti özgür, bağımsız, mutlu ve zengin bir topluluk halinde yaşatırken yanlış uygulanan bir eğitim ise toplumları esaret ve sefalete terk eder. Hatta “ Eğitimciden ve öğretmenden yoksun bir millete kitle denir Millet denmez, bir kitlenin Millet olabilmek için mutlaka öğretmenlere ve eğiticilere ihtiyacı vardır. Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. O yüzden Milli Eğitim sistemimizin temel taşı cahilliğin yok edilmesidir Cahillik yok edilmedikçe yerimizdeyiz yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir. “ diyen Atatürk’ün manevi mirasçıları olabilmemiz için akıl ve ilmin rehberliğini kabul etmemiz gerekmektedir.

Ata’mızı anlamak adına Sakarya’nın Eğitim durumundan bahsetmek istiyorum. YKS de Türkiye’de iller arasında Sakarya’mızın başarı sıralaması şöyledir. İlk 5000 - ilk 50 bin ve ilk 150 bin kişi içerisinde Sakarya ne yazık ki [ 66 ] sıradadır..

Bu vahim sonucun nedenlerini araştırdığımızda karşımıza daha çarpık bir tablonun ortaya çıktığını görüyoruz.

Fen Liselerinin başarı oranı % 49/ 50 iken, İmam hatip okullarının başarı oranı ise % 15’dir. Fakat kazanılan okulların niceliksel sınıflamasını yaptığımızda ise bu oran % 10’ların altına düşmektedir.

Bu dramatik sınav sonuçlarından sonra bütün Sakarya’da imam hatip okullarının sayısının çok fazla olduğunu ve özellikle Hendek ilçemizde 9 adet İmam hatip ortaokulu olduğunu ve koskoca Hendekte geçen sene sadece 6 öğrencimizin Fen lisesini kazandığını öğrenince ülkemin geleceğinin çok parlak olmadığını içim sızlayarak düşünmeye başladım.

 

Şehrimizin dört bir yanından gelen yoğun mesajlar karşısında bu haftaki yazımda Eğitim konusuna değinmeyi zorunlu gördüm. Öyle ki bu sene sadece Hendekte 1621 öğrencimiz LGS sınavına girecekler. Buradan Eğitim ve öğretime çok önem verdiğini bildiğim Başta Sayın Valimiz olmak üzere CHP grup başkanvekili Sayın Engin Özkoç’a, IYI parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ümit Dikbayır’a, MHP grup başkanvekili Sayın Levent Bülbül ‘e ve Akp’li vekillerimize sesleniyorum; Gelin Sakarya’mızda Eğitim seferberliği başlatalım başta Hendek ve Karasu-Kocaali olmak üzere Şehrimizdeki bazı İmam hatip ortaokullarını Fen Liseleri ayarında Eğitim verebilecek nitelikli okullara çevirelim göreceksiniz Sakarya’da başarı oranımızda büyük artış olacaktır. Sadece Hendek’te 200 öğrenci LGS de Nitelikli okullara girmeye hak kazanacaktır, bir önceki sınavda 6 öğrencinin fen liselerine girdiğini düşünürsek Eğitim sistemindeki uygulamanın da hatalarını görmüş oluruz...

Uz.Dr. Cihan KOLİP