Hendek İnşaat Tadilat
AK Parti Hendek Kadın Kolları teşkilatının düzenlediği “Stres ve stresle başa çıkmanın yolları” konulu konferans Ticaret merkezi konferans salonunda gerçekleşti.

“Stres ve stresle başa çıkmanın yolları” konulu konferansa AK Parti İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, Yönetim kurulu üyeleri, İlçe Kadın Kolları Başkanı G.Fatma Dursun,Kadın Kolları yönetimi, Kaymakamlık  Yazı işleri müdürü Ali Osman Baloğlu ,İlçe Tarım Müdürü Temel Ata, Üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmacı olarak katılan SAÜ Hendek Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Doç.Dr.Mustafa Koç Stres ve stresle başa nasıl çıkılması gerektiği ile ilgili bilgiler verdi.

Doç. Dr. Mustafa Koç, stressiz bir yaşamın stresli bir yaşamdan daha stres verici olduğunu belirterek esas amacın stressiz bir hayat amaçlamaktansa stresle baş edebilecek  şekilde kendimizi yetiştirmek olduğunu belirtti.

Hayatı bir tahterevalliye benzeten Koç, sürekli aşağıda durmak, yada sürekli yukarıda durmak hatta sürekli dengede durmak yaşadığımız anlamına gelmemektir. Hayat bir aşağı bir yukarı   bir de zaman zaman durmaktır.  Stres yaratan bir engelle karşılaştığında insan, gerektiğinde geri çekilmeyi (aşağıda), gerektiğinde savaşmayı (yukarıda) ve gerektiğinde ne yukarıda ne de aşağıda değil beklemeyi başarabilen insanların huzurlu olduğunu ifade etti.

Koç, insanın stresle başa çıkmada yaptığı davranışlar ya da seçtiği yöntemlerin onun huzuruna hizmet etmesi gerektiğini eğer huzura hizmet etmiyorsa yaptığı seçimler, birey stresle ilgili belirtileri hem bilişsel, hem duygusal hem de fiziksel boyutlarda yaşar. Huzur, sevebilmek, çalışabilmek ve diğer insanlarla yapıcı iletişim kurabilmektir.Stresle başa çıkmada esas olanın nasıl düşündüğümüz olduğunu, düşüncelerimizin duygularımızı şekillendirdiğini ve düşüncelerimizin davranışlarımızın yakıtı olduğunu belirtmiştir. Stres yaratan durumun değişmesi mümkün değil ya da durumun değişmesi ile stres ortadan kalkmayacaksa yapılacak tek şeyin bireyin değişmesi ki bunun da düşüncelerin değişmesi olduğunu belirterek stresin uyumumuzu sağlayan bütünün bir parçası olduğunu özellikle vurguladı.