Hendek Vadi Emlak

Hendek ilçesindeki Mahalle sakinleri, okulların tatil olmasının ardından 108 yıllık geleneksel Yaylaya göç yolculuğuna başladı.


Hendek Dikmen Mahallesi sakinleri, havaların ısınmasıyla göç hazırlıkları yapıp şenlik havasında yaylaya göçtüler

 Erkekler de koyun ve keçileri yıkayıp boyadı,Kadınlar inekleri örme şeritlerle süsledi.

Okulların tatil olmasının ardından köylüler hep birlikte adeta şenlik havasında yaylaya göç ediyor. Göçün bu yıl ramazana denk gelmesiyle zorlanan köylüler, zil ve çan sesleri eşliğinde sıra sıra yola düştü.

Yaklaşık 7 kilometrelik yolu yüzlerce hayvanla kateden köylüler, yaylaya geldiğinde meydanda toplanıp bir süre halay çekip eğleniyor.

Hendek Dikmen Mahallesi muhtarı Menderes Ayvaz,  yaptığı açıklamada, mahalle sakinlerinin 108'inci yayla göçünü başlattıklarını söyledi.

Atalarından kalan anıyı yaşatmaya çalıştıklarını belirten Ayvaz, "Köylüler yaylaya göçmeden bir hafta önce hayvanlarını yıkarlar, temizlerler, yünlerini keserler, boyarlar ve süslerler. İneklere süsler takılır. Köyün aşağısında toplanırız, sonra hep beraber toplu olarak yaylaya göç ederiz." dedi.

Yaylaya haziran ayında göç edildiğini ifade eden Ayvaz, yaylada kar yağışı daha erken başladığı için ekim ayının sonlarına doğru buradan ayrıldıklarını anlattı.

Ayvaz, yaylada 233 hane bulunduğunu aktararak, "Yaylamızın 1727 rakımı var, Sakarya'nın en yüksek bölgesi. Aynı zamanda yaylamızı turizme açmak için kayak merkezi yapımı projemiz var. Yaylaya göç edildiği zaman yayla şenliği de yapardık fakat ramazan nedeniyle bu şenliği 6-7 Ağustos'a erteledik. Şenliğimize herkesi bekliyoruz. Büyük katılım oluyor şenliğimize, yaklaşık 10 bin katılım bekliyoruz bu yıl. Yöresel kıyafetlerini giyen vatandaşlarımız şenliğimizde buluşuyor. Yöresel sanatçılarımızı davet ediyoruz. Yaylanın meydanına yöresel yiyecek, giyecek satış alanları kuruluyor. Panayır havasında geçiyor şenliğimiz." diye konuştu.

Günler öncesinden göçe hazırlanıyorlar

Dikmen Mahallesi sakinlerinden Ayşe Alet , Her yıl haziran ayında yaylaya çıktıklarını belirterek, Günler öncesinden yaylaya çıkmak için hazırlandık. Yöresel kıyafetlerimizi giydik. Hayvanlarımızı yaylaya getirdik. Burada güzel eğlence oluyor. İki gün önceden hayvan keserim, keşkek yaparım. Kavurma yaparım, yayıkta ayran hazırlarım. İki gün boyunca şenlikte bu ürünlerimi misafirlere ikram ederim." dedi.


Nimet Kalmış da her yıl yaylaya çıktığını belirterek, burada çeşitli yemekler hazırladıklarını ve misafirlere ikram ettiklerini anlattı.

Ayşe Köseoğlu  da aslen Trabzon Ağasarlı olduğunu söyleyerek, 108 yıllık geleneğini yaşatmaya çalıştıklarını dile getirdi.