Hendek Vadi Emlak
Hendek Dikmen Köyü’nde yıllardır devam eden bayramlaşma geleneği bu sene 105.yılını coşkuyla kutladı.

 105 yıldır hiç bozulmayan gelenek bayramın ilk saatlerinde bayram namazıyla başladı. Namaz çıkışı büyüklerin ellerinden öpülüp tüm halk toplanıp toplu bayramlaşma yapıldı.

 Bayramlaşmaya sadece köy halkı değil diğer şehirlerden ve yurt dışından gelen köyün gurbetçileri ve misafirlerde katılarak bayramın coşkusu daha da arttı.

 

Köy muhtarı Cemal AYDIN ve ihtiyar heyeti öncülüğüyle yapılan organizasyon sonucu, yıllardır süren geleneksel keşkek yemeği arife gününden hazırlanıp, bayramın ilk günü

Erkenden pişirip gelen misafirlere ikram yapıldı.

 

Yaklaşık 8.500 kişiye yetecek 750 kg et ve 800 kg buğdaydan 38 kazan keşkek pişirildi. Tüm köylünün yardımlaşarak yaptığı yemek, bayram coşkusu ve özlemle birleşerek daha da lezzetlenip dillerde güzel tat bıraktı.

 

Köy halkının coşkusuna bir katkı da TRT stüdyolarından geldi. TRT 2 Haber kanalı Bayramlaşma ve Keşkek Geleneği için geldiği Dikmen Köyünde Canlı Yayına bağlanarak Dikmen Köyünde 105 yıldır süre gelen geleneğin Ulusal basında yer almasını sağladı.

 

15 dakika süren canlı yayında Köyün kuruluşundan bugünlere gelmesinden neler olduğu konuşuldu. Köy halkının yöresel yemeklerini ve kültürlerini de sergilediği programa köy halkı büyük ilgi gösterdi.

 

Akşama kadar devam eden bayramlaşma, köyün eşsiz manzarası ve insanların birbirine olan hasreti ile birleşince muhteşem bir hal aldı.