Hendek İnşaat Tadilat
Şehit Ali Gaffar Okkan, ölüm yıldönümünde Hendek Belediyesi tarafından düzenlenen "Sosyal Barışın Tesisinde Örnek Bir Kişilik Olarak Ali Gaffar Okkan" konulu panelle anıldı.

Geçtiğimiz yıllarda Diyarbakır’da ismi “Ali Gaffar” olan 101 çocuğu Hendek’te misafir eden ve sempozyum düzenleyen Hendek Belediyesi bu yıl bir panelle Şehit Ali Gaffar Okkan’ı andı. Konuşmacı olarak Sosyolog Prof. Dr. Mazhar Bağlı’nın (AK Parti MKYK Üyesi) katıldığı program Hendek Gençlik Merkezi’nde gerçekleşti.

Panele Sakarya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, Kaymakam Mustafa Ayhan, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Kılıç, AK Parti Sakarya İl Başkan Yardımcısı Mutlu Işıksu,  AK Parti Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi Şenay Sakal, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, Hendek İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Gülşen Dursun, AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Keçeoğlu, Sakarya Şehit Aileleri Derneği Başkanı Niyazi Borinli, Siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları,  Şehit Aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Devlet toplumsal yapının ortak paydasıdır

Panele konuşmacı olarak katılan Sosyolog Prof.Dr. Mazhar Bağlı Gaffar Okkan’ın şehit edilmesinden bu güne kadar Hendek Belediyesi ile birlikte her yıl farklı bir program yaptıklarını belirterek “  Gaffar Okkan’ın bıraktığı izin, toplumsal yapının arasındaki mutabakatı sağlayan çabasının ne kadar önemli olduğunu ve örnek teşkil etmesi ile ilgili ortaya koyduğu çabanın bizim için bir ışık olması gerektiğini, yürümenin güçlüğünde her zaman yolumuza aydınlık olması için çalışma yapmaktayız. Bizlerin de arzu ettiği ve uzun süre tesis ettiğimiz sosyal barışı orada sağlamasından mutluyuz. Diyarbakır’da bu güne kadar hiçbir kamu görevlisi için bu kadar büyük cenaze töreni ve bu kadar büyük ilgi olması görülmedi. Diyarbakır’da herkes bilirdi ki, bir usulsüzlük, yolsuzluk olursa, bu emniyet müdürü onların peşini bırakmaz. Bundan eminlerdi, neye mal olursa olsun, kendi itibar ve konumunu düşünmeden, ne olursa olsun Gaffar Okkan’ın haklarının çiğnenmesine izin vermeyeceğini biliyordu vatandaş. Bundan dolayı bu kadar sevgi besledi o insanlar. Bizim emin olmamız gerekir. Gaffar Okkan Diyarbakır’da iken ben kendimi orada emin hissediyordum. Tedirgin olurduk ama şundan emindik ki, hiçbir biçimde entrikaların içinde olmayacak bir yapı vardı. Devlet toplumsal yapının ortak paydasıdır. Güçlü olanın zayıfı ezmesini engellemektir. Gücü elinde olanın zayıfa baskı kurmasını engellemektir. Toplumsal kesimlere eşit yakınlıkta davranmak suretiyle onların arasındaki barışın tesisiyle en önemli mekanizmadır. İşleyişini şeffaf, net ve hukuka bağlı olarak ve insanlara dokunarak yapar. Bu ikisini sağlayıp, bir dili bir üslubu, bir tarzı geliştirebilirsek, karşı karşıya kaldığımız pek çok sorunun da çözümü bir o kadar kolay olacaktır. Bunun zor olmadığını biliyoruz. Tarihsel tecrübesini de bütün dünyaya örnek bir şekilde göstermiş bir tarihsel mirasa sahibiz “ Dedi.

 

Diyarbakır halkı Ali Gaffar Okkan’ı çok seviyor

Başkan İnci de bir konuşma yaparak “ Bu yıl Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ı bir panelle anmak istedik. Daha önceki yıllarda Diyarbakır’dan 101 Gaffar çocuğumuzu Hendek’imize getirdik. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Mehmet Ali Şahin ve İstanbul’da da Vali Hüseyin Avni Mutlu’yu ziyaret ettik. Sempozyum düzenledik. Geçen yıl da Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerini ağırladık. Diyarbakır halkı Ali Gaffar Okkan’ı çok seviyor ve her yıl anma programına oradan da katılımlar oluyor. Bu güzellikleri görmek bizleri mutlu ediyor. Şehidimizi Rahmetle anıyoruz “ Dedi.

Konuşmaların ardından Başkan İnci, Sosyolog Prof. Dr. Mazhar Bağlı’ya hediye sundu. Verilen yemeğin ardından panel sona erdi.