Hendek Vadi Emlak
CHP Hendek İlçe Başkanı Metin Öztürk, ilçe kongresi öncesi Haberhendek’e değerlendirmelerde bulundu. Öztürk, “Partimin vereceği her göreve hazırım. Hendek’te ‘bir olma ruhunu’ yakalayıp CHP’yi yerel seçimlerde başarıya götürmek hedefindeyiz” dedi.

 

Kongre süreci nasıl işliyor?

Tüzüğün ön gördüğü şekilde işlemlerimizi yaptık. Listeler kesinleşti. Uzun yıllardır yapılmayan delege seçimlerinin mahalle ve köy bazında tek tek sandıklar kurularak yapılmasını istiyoruz. Genel merkezimiz de bu noktada tüzüğü işletiyor. Üyelerimizin aidatlarını ödemeleri koşuluyla seçilme hakkı var. Görevimiz yönetim olarak sağlıklı bir şekilde delege seçimlerini yapmak. Cumartesi itibariyle delege seçimleri başlıyor.

Birden fazla aday olabilir mi?

Kongreler demokrasinin bir parçası. Burada birden fazla aday da çıkabilir; bu demokratik bir yarıştır. Bir tüzük kurultayı toplanmasıyla ilgili çalışma var. Ben kurultay delegesiyim. İlk olağanüstü kurul toplantısında olduğu gibi bugün de imza vermedim. Bizim ölçümüz şu; halk ne diyor? CHP kurultay toplaması, iki günde bir olağanüstü kongre yapmasına sıcak mı, değil mi? Bundan parti de yorulmuş, vatandaşlarımız da. Ancak bizim partimizde de bir parti içi muhalefet olması çok normal. Bu arkadaşlarımıza şunu söylemeye hakkımız yok: Bu iş senle olmaz. Aday olmak, delege seçilmek, ilçe başkanı olmak herkesin demokratik hakkı.

Tüzük taleplerine ne diyorsunuz?

Yukarıdaki sıkıntılar neyse, aşağıda tabanda da aynı sıkıntıları yaşıyoruz. Tüzük çok mu sağlıklı? Hayır değil. Ancak bu tüzük de Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu döneminde yapılmadı. Eski başkanımız Deniz Baykal döneminde yapılmış bir tüzük. Onun genel merkeze tanıdığı büyük yetkiler söz konusu. Tüzük gereği delege seçimleri dahil büyük yaptırımlar var. Ancak biz bunlara rağmen çok sağlıklı bir şekilde delege seçimlerinin yapılmasını istiyoruz. Seçimden çıkacak sonuç ne olursa olsun kimseyi karalamadan, itham etmeden örgütümüzü kongreye taşımak istiyoruz.

Nasıl bir örgüt hedefiniz var?

Bu parti çatısı altında yapılan her görev önemlidir. Partim bana ‘çaycılık’ görevi versin burada onu da yaparım; şurada duracaksın derse onu da yerine getiririm. Partililerimiz bizi ilçe başkanlığına layık gördü. Yine layık görülürsem yine o görevi yaparım. Ancak bundan daha önemli bir konu var. O da Hendek’te belediye seçimlerini kazanacak bir örgüt yapısı ile yarışa girmek. Bizim bütün hedefimiz bu.

Hiç özeleştiri yapıyor musunuz?

Dört yıldır görev yapıyoruz. İlçe başkanı olarak, yönetim kurulu üyeleri olarak Hendek’te başarısız olduğumuzu ortaya koysunlar bugün bırakır giderim. Biz partimizi fiziki yapısıyla, üye sayısıyla, oy oranıyla, halka iletişim itibariyle ileri gitmesine çalıştık. Bu noktalarda bazı eksiklerimiz olabilir. Ancak biz hep halkımızla iç içe olduk. Bu örgüt bugün en ücra köye kadar ulaşmış, her köyden temsilcisi olan, oradaki insanlarla birebir iletişim halinde olan bir örgüt haline gelmiştir. Hendek’te önümüzdeki dönemin kaderini tayin edecek bir kadro yapmalıyız.

Yönetimde yenilikler olur mu?

Hiçbir arkadaşımıza, hiçbir isme art niyetli, muhalif diye bakmıyoruz. Bizim kimseyi kaybedecek tahammülümüz yok; biz insan kazanmaya çalışıyoruz. Hendek’te ‘biz olma’ ruhunu tam kavrayabilirsek işte o zaman iktidara yürürüz.

İlçe başkanlığa aday mısınız?

Partimin vereceği her göreve hazırım. Hendek’te partimin büyümesi adına farklı noktalarda da hiç gocunmadan görev yaparım. Biz 4 yılın değerlendirmesini yaptık. Çeşitli kırgınlıklar olmuş olabilir. Ancak biz hep kol kola gezdik, dolaştık. Parti menfaatleri söz konusu olunca kimsenin kimseyi incitmeye hakkı yok. Herkes aynı kararlıkla partisine sahip çıkmalı.