Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yaşar Demirel gündeme dair yaptığı açıklamada “Dünyayı etkisi altına alan COVİD 19 salgını ve yaşanan pandemi süreci ülkemizi de Mart ayı itibariyle etkisi altına almaya başlamış ve akabinde art arda gelen tedbirler ve kısıtlamalarla önlemler alınmaya başlanmış alınan önlemler sonrasında özellikle temsil ettiğimiz esnaf ve sanatkarlar büyük sıkıntılar yaşamıştır. Yaşanan sıkıntılara rağmen üstün özveri gösteren esnaf ve sanatkârlarımız işlerinin başında ahilik kültürüne yakışır şekilde hizmet vermeye gayret göstermişlerdir.” Dedi.

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Yaşar Demirel “Pandemi var salgın var deniyor dışarı çıkılmasın deniyor. Temas ve kalabalık ortamların oluşmasının önüne geçilmesi yönünde kısıtlamalar uygulanıyor hatta yeni kısıtlamaların gelmesi gündemde iken yardım kisvesi altında bu tür organizasyonlara izin verilmesi de ayrıca sorgulanması gereken konuların başında geliyor. Yaşanan pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarlarımız son derece sıkıntılı günlerle boğuşurken ilçemizde yardım kermesi adı altında PANAYIR düzenlenmesi çok manidardır. Düzenlenen bu panayır ilçemizde esnaflarımızın çok ciddi iş kaybına uğramasına, denetimsiz satışlardan da vatandaşların etkilenmesine sebebiyet vereceğini söyledi”.

Demirel şu yorumu yaptı: “Esnaf olmanın, satış yapmanın bazı kriterleri var. Ruhsat alacaksın, izin belgesi alacaksın fiş ve faturanı keseceksin, bunların hepsinin ciddi maliyetleri var ama kermeslerde böyle şeyler kesinlikle yok. Denetim yok, gıda üretim izin belgesi yok, vergi yok, hiçbir şey yok. Bu da bizim esnafımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bizler işyerlerimizde gerekli tüm kurallara uyup, sağlanması gereken şartları yerine getiriyoruz. Diğer tarafta gıda maddeleri hijyen koşulları hiçe sayılarak açıkta ve uygunsuz şartlarda satışı yapılmakta. Bu düpedüz seyyar ve korsan satıcılıktır. Eminim ki Belediyemiz ve Belediye Başkanımız bu konuda müzdariplerdir. Temennimiz bu tür oluşumların bundan sonraki süreçte olmaması için gerekli tedbirlerin ciddi bir şekilde alınmasıdır. “

Ayrıca hayır işlerine karşı olmadıklarını söyleyen Demirel “ Burada esnafımızın yaşadığı bir mağduriyet var. Haksız rekabet var. Esnaf ve sanatkarlarımız her zaman hayır işlerinde ve ihtiyaç sahiplerine yardım noktasında gerekli katkıyı yapmışlardır yapmaya da devam edeceklerdir.