Bugüne kadar Başkanlık ve Yönetimlerde görev yapan herkesin bugünlere gelinmesinde emeği var.
Gazeteci olarak her zaman sahada olan biri olarak bir kaç konuya değinmek istiyorum.
Bazı kesimler tarafından, bunu özellikle yaptıklarını düşündüğüm bir konuya değineceğim.
Kulüp Başkan ve Yönetimler bir şey yapmaz, para vermez, siyaset ve Belediye kimdeyse o bütün yükü taşır. Başkan ve Yönetimi kukladır. Bu söylemler hiç hoş olmadığı gibi doğru da değildir.
Nedenmi bunu diyorum. Birkaç örnekle neden olduğunu ifade edeceğim.
Yıllar önce Hendek Esnafspor Kulüp Başkanlığı yapmış çok değerli büyüğümüz Ali Duyar'ın 1980 yılında Hendek futbolunun o zaman ki şartlarda, profesyonel takımların bile görmediği Kıbrıs Kampına götürmesi.
Bir diğer örnek verecek olursak. Bu örnekte isim vermeyeceğim. Hendek’te Yöneticilik yaptığı zaman içinde eşinin kolundaki bileziklerini bozdurup takıma destek olması. Burada rahmetli spor adamı, sporsever Rıdvan Kırval'dan bahsetmeden geçmeyeceğim.
Rahmetli Rıdvan abimiz Başkanlık yaptığı dönemlerde hem ekonomik hemde zaman harcaması ile Futbol aşığı olduğunu bilmeyen yoktur.
Kendi ödemelerini unutup, futbol takımının ödemeleri için gününü gün ederek ödemelerin yapılması için tüm çabasını ortaya koyan adamdı. Hatta yönetimlerde olmadığı dönemlerde bile kulübe maddi ve manevi destek sağlamıştır.
BAL ligine çıktığımız yıllarda Başkanlık yapmış Zafer Çakmak ve Sadettin Meraklı ve Yönetimleri hem ekonomik hemde, zamanlarını harcayarak bu takımın tarih yazamasında pay sahibi olmuşlardır.
BAL liginde Başkanlığı devam eden Adil Karabulut ve Yönetimi geçtiğimiz sezon hem ekonomik hemde zamanlarını takımın başarısı için harcayarak geçirdiler. Bu yıl ise Hendekli sporseverlerin arzusu olan Profesyonel lig hayalimiz onlara nasip oldu ve tarihe imza attılar. Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun bu süreçte büyük katkısı var. Futbolu seven, gençliğinden bu yana tribündeki yerini alan Başkan Babaoğlu. Futbolu sevmesi başarıyı da beraberinde getirdi. Babaoğlu Belediye ile ilgili program ve çalışmalarının dışında bulduğu vakitlerde Hendekspor’un Antrenman ve hazırlık maçlarını izledi. Babaoğlu Hendekspor Kulübü ile ilgili fikir verirken tüm kararları Kulüp Başkanı ve Yönetimi verdi. Belediye Başkanı gibi yani Sakarya Büyükşehir Belediyesinin Sakaryaspor’u desteklediği gibi.
Hendek dışında tüm Sakarya bunu gıpta ile izliyor ve kıskanıyor.
Bir dönem BAL ligindeyken yönetimde yer almıştım. Ve gördüm ki, bu iş hem ekonomi hemde zaman gerektiriyor. Ailenize ayırmadığınız zamanları futbol takımına ayırıyorsunuz. Öyle kenarda oturup, çay ocaklarında ahkam kesmeyle olmuyor bu işler.
Futbolda yönetimde 30 kişi olur. Ama yükü Başkan ve 6 veya 7 kişi yüklenir.
Bu yük ekonomik anlamda finans sağlama, zaman harcama bütün bunları yüklenirken, bunu da takımın yani Hendek'in başarılı olması için yaparlar. O yüzden orada, burada Başkan ve Yönetimini birşey yapmıyormuş gibi konuşmayalım.
Önümüzde bir kongre olacak ve Hendekspor Yönetimine bazı isimler dahil olacak.
Bu sene arzu ettiğimiz 3. Ligde mücadele edeceğiz. Hendekspor’umuzun başarısı için herkes elini taşın altına koymalı. Hendek'i ve Hendekspor’u seven elinden geldiğince katkıda bulunmalı.
Zaman dedikodu zamanı değil birliktelik zamanı.
Herkes gücü yettiğince Hendekspor'a destek olmalı.
Hiç bir şey yapamıyorsak Kombine bilet alarak bile destek olabiliriz.
Son olarak 1949 yılından bugüne Hendek’te spor camiasında görev yapan bütün Başkan ve Yöneticileri verdikleri emeklerden dolayı tebrik ediyorum. Geçmiş tarihte vefat edenlere Allah'tan rahmet, hasta olanlarada geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.