Hendek İnşaat Tadilat
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Erol Afşar, okul müdürü atamalarında, atama komisyonlarında bulunan ilçe milli eğitim, şube müdürleri ve valilik hakkında görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

 

 Dün öğlen saatlerinde Sakarya Adalet Sarayına gelen Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Erol Afşar, adliye çıkışı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayarak, müdür atamalarını yapan komisyonları ‘kumpas komisyonunu’ olarak değerlendirdi.

 

BELGELER YAKILDI

Daha sonra Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasına toplanan okul müdürleri, görev yaparken başarılarından dolayı kendilerini verilen takdir ve teşekkür belgelerini yakarak atamalara protesto ettiler. Son yapılan müdür atamaların puanlamaları kapalı kapılar ardından yapıldığını savunan Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Erol Afşar şunları kaydetti; “Bu puanlamaları yapanlar tuzluktur, vazodur. Bu zihniyet fikri hür, vicdanı hür irfanı hür nesiller yetiştiremez. 25-30 yıllık okul müdürleri bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış ve bu yöneticilerin görevine son verilmiştir. Bunların büyük bir kısmı sınav kazanarak geldikleri bu görevden liyakatlerine bakılmaksızın görevlerine son verilmiştir. Bu yöneticilerimizin birçoğu onlarca takdir, başarı, üstün başarı ve maaşla ödüllendirmeleri olduğu halde, mesnetsiz ve hukuksuz bir şekilde görevden alınmışlardır" dedi.

DEĞERLENDİRMELER OBJEKTİF DEĞİL

Bu uygulamanın eğitim camiasında büyük bir kutuplaşmalar yol açacağını ifade eden Afşar, “Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil, torpili olan kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır. Çok açık söylüyoruz ki değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür. Bu uygulamalar günah işleme özgürlüğünün tezahürüdür. Bu bir terördür, katliamdır. Bu katliam IŞİD katliamını anımsatmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Cumhuriyet tarihimizin hiçbir döneminde bu kadar siyasallaşmamıştır. Sayın Davutoğlu, eğer adaleti ve hakkı tesis etmek istiyorsa öncelikle zerre kadar haktan hukuktan ve adaletten nasiplenmeyen Milli Eğitim Bakanını ve Müsteşarını görevden almalıdır” şeklinde konuştu.