Suriye’li Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi kapsamında düzenlenen telafi eğitimleri Hendek Mustafa Asım İlkokulu’nda yapılıyor.

Bu kapsamdaki kursa 6 öğrenci devam ediyor. Telafi eğitiminde 1 rehber öğretmen ve 2 sınıf öğretmeni görev alıyor.

Telafi programında Türkçe konuşmanın yanı sıra Türkçe okuma-yazma, spor eğitimi, zeka oyunları öğretilmekte ayrıca rehberlik hizmetleri de verilmektedir.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa Çuhadar’da Hendek Mustafa Asım İlkokulu’nu ziyaret etmiş, öğrencilerle uzun bir süre konuşma imkânı bulmuştur. Konuşma sürecinde çocukların telafi eğitimlerinden memnuniyetini belirtti.

Ziyaretin devamında ise, Mevsimlik Tarım İşçileri ile Göçer ve Yarı Göçer Ailelerin Çocuklarının Eğitime Erişimi Projesi kapsamında devam eden eğitim etkinliklerini de İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çuhadar ziyaret etti.

Etkinliklere 3 Ağustos’tan itibaren 80’a yakın öğrenci katıldı.  7 Eylül 2018 günü sona erecek etkinliğe katılan öğrenciler Türkçe, Matematik, Görsel Sanatlar gibi derslerin yanında spor ve halkoyunları da eğitimi de almaktadır.

Bu kapsamdaki öğrencileri okulda geçirdikleri sürede kahvaltı ve öğle yemekleri verilmekte, eğitimleri bittikten sonrada da servisler evlerine teslimi sağlanmaktadır.