Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu Glutensiz gıdalarla beslenmesi gereken Çölyak hastalarına her ay düzenli olarak gıda desteği sağlayacak.

Glutensiz Gıdaların ilk kolileri bugün Hendek Belediyesine geldi ve dağıtımına başlandı.

Koronavirüs dolayısı ile kronik hastaların daha riskli olduğu grupta yer alan Çölyak hastaları sokağa çıkamadığından dolayı Hendek Belediyesi ivedilikle projeyi hayata geçirdi ve her ay düzenli olarak ailelere dağıtımını gerçekleştirecek.

Kolay bulanmayan Glutensiz ürünlerin çok pahalı olması nedeniyle Babaoğlu her daim desteğini esirgemeyeceğini belirtti.

Eski Çölyak Dernek Başkanı ve gönüllüsü Sevda Akçay “ilk günden bu yana Hendek’te Çölyak ve Glutenli hastaların yaşadıkları zorlukları her fırsatta dile getirip birçok etkinlik ve farkındalıklarla bir çok kesime tanıtmıştır. Bu zor günlerde istek ve taleplerimize sessiz kalmayarak yapmış olduğu destek ve Başkanımızın bu duyarlı davranışının tüm belediyelerde İl ve ilçelerde örnek teşkil etmesini diliyoruz.  Çölyak hastalarına ve sessiz çığlıklarına lütfen duyarsız kalmayalım. Çölyak Hastaları adına Hendek Belediye Başkanımız Turgut Babaoğlu’na ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.

ÇÖLYAK HASTALIĞI

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar Gluten içerir. Ekmek, makarna, bisküvi ve diğer unlu mamüller. En sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmak zorunda kalmanıza neden olabilecek bu hastalığın adı çölyak'tır

Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları Glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Ülke ve Dünya olarak zor günler geçirdiğimiz şu dönemde kronik rahatsızlığı olan çölyak hastaları bizlerden kat ve kat zorluk çekmektedir. Ürünlerin fahiş fiyatta oluşu zor bulunabilmesi Çölyak hastalarının hayatlarını kabusa çeviriyor.