Hendek İnşaat Tadilat

Şayet diyetlerini bozar ve yapmazlar ise ani ölüm yada kanser gibi tedavisi olan yada olmayan hastalıklara yakalanabilirler.

Bu hastalar bizler kadar maalesef ki şanslı değiller. Bu hastaların yiyecek, içecek, deterjan ürünleri, ilaç ve kozmetik ürünleri belirli markalarla sınırlıdır.  Çölyak hastalarının ürünleri her markette bulunmadığı gibi bulunan marketlerde de hastalara yetecek kadar ürün maalesef yok. Bu hastalar ancak migros, real, carrefour gibi büyük marketlerde ürünleri bulabiliyor. Maalesef çölyak hastalığı zengin hastalığı diye de geçmektedir. Neden derseniz şayet bizler bir çikolataya 0.50 kuruş verirken bu hastaların çikolatası ise 8.90 TL'dir.

Bu ürünler yurt dışından geldiği için vergileri yüksek olup piyasada da fahiş fiyatlarda satılmaktadır.

Çölyak hastaları ürün bulmada sıkıntı yaşadıkları gibi maalesef bu hastalar okullarda da çok büyük sıkıntı yaşamaktadır. Çocukların kantinlerde alışveriş yapma gibi bir durumları yok. Annelerinin evde hazırladıkları beslenme ile günlerini geçirmektedirler. Tek okullar değil iş yerlerinde, hastanelerde, cafe, restaurant ve lokantalarda maalesef bu hastalar için hiçbir şey yapılmıyor. Hastanede yatan bir hastanın önüne konulacak bir menü maalesef yok. Çalışan bir bireyseniz, ya sizde çocuklar gibi beslenme götüreceksiniz yada o gün aç karnına çalışacaksınız.

Bu hastalar arkadaşları ile buluşup bir cafede,  restaurantta malesef güzel vakit geçiremeyecekler çünkü onlar için yapılan hiçbir hazırlık yok.

Fırınlarda bile bu hastalar için ekmek bile satılmıyor. Anneler evde nişastadan olan un ile ekmek yapmaya çalışıyorlar ve şayet unları farkında olmadan bittiyse il dışında sipariş verip kargoyla un gelmesini bekleyecekler ve un gelene kadar o hastalar maalesef ekmek yiyemicekler. Yani anlayacağınız UN bile bulabilmek sıkıntı.

Hastaneler demişken çoğu doktorlarımız bile bu hastalığı bilmiyor bir Çölyak hastası geleceği zaman ne yapılması gerekli ondan bile haberi yok

Aileler zor durumda sizden duyarlı olmanızı ve onlara destek olup sessiz çığlıklarını duymanızı istiyorlar

Unutmayın bu hayatta en güzel mutluluk bir çocuğu sevindirmektir.