Hendek Vadi Emlak

Bir ortama gittiklerinde sürekli Çölyak hastalığını tanıtmak yerine "ben Çölyaklıyım" dediklerinde insanların bunun nasıl bir hastalık olduğunu bilmelerini istiyorlar. Bir yere gittiklerinde insanların yemek konusunda onlara yasak olan yiyecekler için "azda olsa tadına bak, bir kerecikten bir şey olmaz" demelerinden kurtulmak istiyorlar. Çünkü Çölyak hastaları azda olsa yasak olan yiyecekleri yediklerinde rahatsızlaşıyor ve bu tüketim onlara tedavisi olan yada olmayan hastalıklar sahibi yapabiliyor.

Hendek İlçemizde maalesef Çölyak hastalarının özel beslenme gerektiren ürünlerinin satışını yapan hiçbir market bulunmamaktadır.  Çölyak hastaları İlçemizde bu ürünlerin satışının yapılmasını, Hastane, fabrika ve iş yerlerinde bulunan Çölyak hastaları için yemek menüsünün olmasını, Çölyak hastaları okul kantinlerinde tüketebilecekleri ürünlerinin olmasını ve ekmek fırınlarının ufak bir bölümünde bu hastalar için ekmek ve simit satışının yapılmasını istiyorlar.

Hastanelerde çoğu doktorlar bile bu hastalığı bilmemektedir. Bu hastalar geleceği zaman nasıl bir tedavi yapacaklarını ve glutensiz hangi ilaçları yazacaklarını bile bilmiyorlar. Doktorların Çölyak hakkında bilgi sahibi olmaları için gerekli eğitimleri almalarını istiyorlar.

Çölyak hastalarının cafe, restaurant ve lokanta gibi yerlerde maalesef yeme içme şansları yok. Ailecek gittikleri bu yerlerde Çölyak hastaları rahatlıkla kendi yiyeceklerini tüketmek için esnaflarımızdan ve işletme sahiplerinden bu konuda destek bekliyorlar.

Çölyaklı hastalar maddi bir bekleyiş içerisinde değiller ve maddi destek istemiyorlar. Çölyaklı hastalar, Esnaflarımızdan Glutensiz ürünler konusunda destek, anlayış, manevi destek, duyarlı olmanızı ve Çölyak hastalığı hususunda bilinçli olmanızı istiyorlar.

Çölyak hastalarının istekleri ile ilgili İlçemizde yetkililerin üzerine düşen görevi yerine getireceğine ve bu doğrultuda Çölyak hastalarına yardımcı olacaklarına inanıyoruz.