Hendek Vadi Emlak
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ecevit Keleş, son dönemde yapılan zamlarla ilgili basın açıklamasında bulundu.

AKP’nin yıllarda masal anlattığını belirten Keleş “ Yıllarca ekonomide başarı masalı anlatan AKP’nin maskesi düşmüştür.  İktidarın olumlu küresel iklimin, kendinden önceki iktidarların yaptığı reformların, devlete ait varlıkların satışının ve başta on yılda yedi tane mali af olmak üzere bir defalık etkisi olan önlemlerin arkasına sığınarak işi idare ettiği ortaya çıkmıştır. Seçim döneminde sıcak parayla hormonlanan ekonomi hızla yavaşlamaktadır. Bütçede evdeki hesap çarşıya uymamaktadır. “

Hükümetin yanlış hesaplar yaptığını belirtip faturasını halka kestiğini belirten Başkan Keleş, “ Hükümet, hesabı, kitabı tutturamayıp 2013 bütçesini hazırlayamaz duruma düşmüştür. Başbakan da zam talimatını verip  bu beceriksizliğinin faturasını vatandaşa kesmiştir.  Önce akaryakıt, içki, araba ve tapu harçlarına zam yapılmış daha sonra da nisan ayında sırasıyla yüzde 19 ve yüzde 8 oranında insafsızca zam yapılan doğalgaz ve elektriğe bir kez daha bu günden geçerli olarak yüzde 10’a varan zamlar yapılmıştır. Hükümetin vatandaşın cebinden elini çekme niyeti olmadığı da açıkça görülmektedir.

Benzinden aldığı verdide dünya şampiyonu olan AKP, son zamlarla mazotta da ikincilik koltuğuna oturmuştur.

Başbakan, kendisinin de kullandığı lüks ithal arabalara dokunmamış, zaten sıkıntıda olan yerli sanayinin ürettiği, orta ve dar gelirlilerin vergisini arttırmıştır.

Yine borç taksitlerini ödemek için boğazından keserek zorlukla ev sahibi olmaya çalışan vatandaşlarımızın ödeyeceği tapu harçlarına da zam yapmıştır.

Yüksek vergi oranları nedeniyle kaçağın ayyuka çıktığı içkilerden alınan vergiler daha da arttırılmış, yeni ölüm vakalarının yolunu açmıştır.

Son zamlar;

-          44 milyon kişinin iki günde bir kap et yemeği yiyemediği,

-          26 milyon kişinin eskiyen kıyafetlerinin yerine yenisini alamadığı,

-          42 milyon kişinin borç altında ezildiği,

-          49 milyon insanın ay sonunu ucu ucuna getirdiği

-          61 milyon kişinin konut masraflarından şikayet ettiği, ülkemizde vatandaşlarımızı daha da ezmiş ve fakirleştirmiştir.

Son dönemde ekonominin yavaşlaması nedeniyle zorlanan inşaat, otomotiv ve ulaştırma gibi sektörler satış ve üretimde daha da sıkıntı çekeceklerdir. Bu sektörler işçi çıkarmak zorunda kalacaklardır. İşsizlik artacaktır.

Vatandaşın cebinden zamlarla çekilen 10 milyar TL Başbakanlığın lüks araba, uçak alımlarına, yapılacak saraya inşaatlarına, AKP’nin beceriksiz belediyelerinin tamamlayamayıp hükümete devrettiği metro inşaatlarına gidecektir.

SIKINTILARIN SEBEBİ BECERİKSİZ AKP YÖNETİMİ

Ekonominin içine düştüğü durum ne dünya ekonomisindeki sıkıntılarla, ne de Suriye kriziyle açıklanabilir. Sıkıntıların tek sebebi vardır, o da beceriksiz AKP yönetimidir. “

Ekonomiden sorumlu Bakanların biri frene basalım derken diğeri gaza basalım demektedir. Araba şarampole yuvarlanmak üzereyle ekonomiden sorumlu bakanlar post kavgasına düşmüş, kimin direksiyona geçeceği tartışılmaktadır. Bu kavganın sonunda 70 milyon vatandaşımızın acil servis kapısına düşme riski vardır.

Ekonomi hızla AKP’nin yanlış politikaları sonucunda kısır bir döngüye girmektedir. Ekonomi yavaşladıkça geliri artmayan vatandaşlarımızın 2011 seçim döneminde AKP’nin sıcak paraya dayanarak dağıttığı kredilerin taksitleri altında ezilmektedir. Bir de hükümet yeni vergiler koydukça, yeni zamlar yaptıkça vatandaş evinin tapusunu, arabasının ruhsatını bankalara kaptırma korkusuna kapılmaktadır.

Bu, her yeni güne şehit haberleriyle uyanarak acıya boğulan insanlarımızın mutsuzluğunu daha da arttırmaktadır. Herkesin kendi gibi İstanbul Boğazındaki evinde ahkâm kestiğini zanneden Başbakan ise balyozla halkın sesini kısmaya çalışıp, zam sopasını sırtına indirmektedir.

Diğer taraftan IMF’den alan el değil veren el olduk diye böbürlenen Başbakan’ın tam da IMF heyeti teftiş için Türkiye’deyken bu zamlara izin vermesi, acaba bir tesadüf müdür? Yoksa Başbakan IMF’den talimat almaya devam mı etmektedir?”

YANLIŞ YÖNET HALKA ÖDET

Yanlış yönetimlerin sonucunda halkın vergilerle ezildiğini söyleyen Keleş,“AKP’nin yanlış yönet, halka ödet yaklaşımın faturası her geçen gün daha da artmaktadır. Bunların ekonomi politikalarından anladığı zam ve zulümdür. Başbakana çağrımız Allah için bir defa da doğru bir iş yapması ve bu zamları geri almasıdır. “