Hendek Vadi Emlak
Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeki Toçoğlu, katıldığı İl Genel Meclisi Toplantısı’nda kendisine yönelttiğim eleştirilere yanıt vermek yerine her zamanki gibi kulağının üstüne yatmayı ve işine gelmeyen konularda topa girmemeyi tercih etmiştir.

Sayın Başkan onca eleştiri arasında sadece AKM ve Ormanpark’ın peşkeşi meselesine değinmiş ve bu konuda da yeterince açık olmamıştır.

AKP’lilere ücretsiz mi?

Adı anılan kurumların işletmesinin Belpaş’ta olduğu tarafımızca da bilinmektedir. AKM ve Ormanpark; her fırsatta şehrimizi ziyaret eden sayın iktidar milletvekilleri başta olmak üzere, sayın başkan ve ekibinin ve de AKP’li üst düzey yöneticilerin adeta uğrak yeri haline gelmiştir. Adı anılan bu kişiler ve özellikle belediye çalışanları bu yerlerden ücretli mi yoksa ücretsiz mi istifade etmektedir? Bu güne kadar adı anılan yerlerde düzenlenen programlarda ve de hemen her akşamki dost meclislerinde, yenilen yemekler ve içilen çaylar için herhangi bir ücret ödenmekte midir? Yoksa belediyeye, dolayısıyla kamuya ait olan ve kamuya ait olduğu için üzerinde herkesin hakkının olduğu bu mekanlar partinizin ve çalışma arkadaşlarınızın ali menfaatlerine mi hizmet etmektedir? Ayrıca Belpaş’ın göreviniz müddetince kar mı zarar mı ettiğini merak etmekteyiz. Kar ediyorsa ne kadar kar ediyor? Şayet zarar ediyorsa da neden zarar ediyor? Bu gibi hususların da açıklığa kavuşmasını bekliyoruz.

Belediyenin borcu ne kadar?

Sayın başkan, bir yönetim kurulu üyemiz tarafından da takip edilen ve bir hayli uzun süren konuşmasında kendisine yönelttiğimiz diğer eleştirilere ise maalesef değinme cesaretini gösterememiştir. Örneğin kendisinin bile uykularını kaçıran bazı durumlara sebebiyet veren 3. İsale Hattı ihalesiyle ilgili tek kelime etmemiştir. Yine minibüs hattı ihalesi konusu da karanlıkta kalmıştır. Sakarya Nehri kenarı rekreasyonu projesine ne zaman başlanacağına dair somut bir tarih verilmemiştir. Dörtyol Kentsel Dönüşümü, Sakarya Nehri kenarı rekreasyonu projesi, yeni belediye binası gibi hususların yeni dönem vaatleri (!) arasına girmesi şimdiden kesinlik kazanmış görülüyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin görevi devralınan tarihteki ve şu andaki borcunu ve de seçim öncesi verilen sözlerinin kaçının gerçekleştirildiğini de merak etmekteyiz.

Ana muhalefet partisi olarak belediye çalışmalarını yakından takip ettiğimizi ve ilerleyen günlerde daha başka sorularımızın da olacağını kamuoyunun bilgilerine sunarız.

 

Ecevit KELEŞ

CHP İl Başkanı