Hendek Ticaret merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen CHP Hendek İlçe Teşkilatı Kongresine Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Âdem Sarı, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis

Üyeleri, CHP İlçe Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, Muhtarlar, Oda Başkanları ve Partililer katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan Kongrenin Divan Başkanlığını Azmi Eraslan yaparken divan üyeleri ise Vahdettin Çilek ve Emine Yazıcıtunç oldu.

Divan Başkanlıklarının oluşturulmasının ardından Divan Başkanı Azmi Eraslan, İlçe Başkanlığı, Yönetim Kurulu ve İl Kongre Delegesi seçimlerinin blok liste ile yapılmasının önerilmesinin ardından önerinin Genel Kurula sunulması ile Kongreye Blok liste ile gidilmesi delegeler tarafından oy birliği ile onaylandı.

Kongreye katılan misafirlerin tanıtımlarının yapılmasının ardından Yönetim Kurulu çalışma ve hesap raporlarının okunması ve görüşülmesi sonrasında kongre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un teşekkür mesajlarının Partililere okunması ile devam etti.

Yaşasın Demokrasi mücadelemiz, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi

Kongre Adaylarının isim önerilerinin Divan Kurula ibra edilmesinin ardından konuşan CHP Hendek İlçe Başkanı Reyhan Azak, kongre sonunda CHP Hendek İlçe Örgütünün daha güçlü çıkacağına inandığını belirterek, CHP halkımızın var olma iradesidir, bağımsızlık aşkıdır özgürlük sevdasıdır. CHP’li olmak özgür bir ülkede geçim sıkıntısı çekmeden yaşamak için kendisini adamak demektir. CHP’li olmak demek yürekli olmak demektir. CHP’li olmak demek Cumhuriyetin kurucusu, Demokrasinin kurucusu olmak demektir.

Kongremizi her geçen gün daha otoriter bir yönetim anlayışıyla Ülkemizi sonu belirsiz maceralara sürüklemek isteyen tek adam rejiminin baskılarına üst seviyeye çıktığı bu günlerde yapıyoruz. Demokrasi diyorlar demokrasiyi askıya aldılar, parlamentoyu sarayın noteri durumuna getirdiler. Muhalefete tahammül edemiyorlar. Siyasi etkileşimi reddediyorlar. Kendi mahkemelerini kurdular savcılarını atadılar, Demokrasinin olmasa olmazı kuvvetler ayrılığını rafa kaldırdılar.

Değerli yol arkadaşlarım, gün bağımsızlık benim karakterimdir diyen Mustafa Kemal Atatürk gibi anti-emperyalist olmaktır. Gün bir memlekette namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette kurtuluş yoktur diyen İsmet İnönü gibi dürüst ve ilkeli durmak demektir. Gün ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen diyen Bülent Ecevit gibi emeğin hakkını savunma günüdür. Gün Hak hukuk adalet diyerek Dünya politik literatürüne giren, uzun yolculuğunu gerçekleştiren Kemal Kılıçdaroğlu gibi hakkı hukuku adaleti savunma günüdür.

Gün kişisel çıkarlarımızı bir kenara çekip Partimizi ve Ülkemizi öne çıkartma günüdür. Gün hep birlikte el ele, omuz omuza, yan yana iktidara yürüme günüdür. Yaşasın Demokrasi mücadelemiz, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Örgütlerimiz ne isterse onu yaptık

Bir Siyasi Partinin kongresine gelmek ve o kongrede en önde oturmak her kişinin cesareti değildir. Kongrelerde maalesef yanımızda hiçbir Belediye Başkanımızı göremiyoruz bu nedenle Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum diyerek konuşmasına başlayan CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır, örgütlerimize verdiğimiz sözleri yerine getirmeye çalışıyoruz. İlk kongremizde adaylık sürecinde demiştik ki örgütler ne isterse onu yapacağız, örgütler karar verecek. Örgüt derken bazı arkadaşlarımız sadece İlçe Yönetimlerini algılıyorlar. Hayır. Örgüt derken İlçe Yönetimi ve Üyelerdir kastımız, yani örgüt İlçe Başkanına karar verirken İlçe Yönetimine soracak, İlçe Yönetimine karar verirken Delegelerine soracak, Delege üyelerine soracak o kararı öyle verecekler. Biz bugüne kadar 16 İlçede yaptığımız tüm çalışmalarda örgütlerimiz de derse onu yaptık diye konuştu.

Tek hedeflerinin İktidar olduğunu dile getiren Isır, eğer İktidarı alamazsak rejim elden gidiyor. Bu önemle Genel Merkezimiz ittifak süreci yaşadı. Dendi ki Cumhuriyet Rejimi tehlikede. Ve Cumhuriyet Rejimi ile sıkıntısı olmayanlarla kol kola yürüyebiliriz. Ne zamana kadar bu iktidarı gönderene kadar. Peki niye göndermek zorundayız? Bu Ülkede Hukuk kaldı mı, kütür sana kaldı mı, bu Ülkede ekonomi kaldı mı, bu Ülkede herkes özgürce konuşabiliyor mu. Ceza evleri gazetecilerle konuşanlarla dolu.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüyeceğiz, o bizim tek baş komutanımız. Bundan sonrada onun başkomutanlığını kimse elinden alamaz. Birileri nasiplenmesin birileri biz yeni başkomutanız demesin tek baş komutan Mustafa Kemal Atatürk’tür. Sizlerden ricamız şudur, dostlarınızı bırakmayın, CHP’liler ile kol kola yürüyün, hataları varsa kapatın. Bundan sonraki seçimde bizler el ele vereceğiz o devrimci yüreğimizle beraber devrimi gerçekleştireceğiz diyerek İlçe Başkanı Reyhan Azak’a bugüne kadar yaptığı görevler nedeniyle teşekkür plaketi takdiminde bulundu.

İktidar yürüyüşümüz başlamıştır

CHP Hendek İlçe Kongresine tek liste ile giren Nihat Bayraktar, Cumhuriyet Halk Partisi Türk halkının var olma iradesinin adıdır bağımsızlık aşkıdır özgürlük sevdasıdır. Ancak ülkemizin geldiği duruma Bir bakalım. Türkiye şu anda %25 civarında işsizlikle karşı karşıya. En acısı bir milyonun üzerinde üniversiteli işsiz iş arıyor bulamıyorlar. Köylünün memurun işçinin emeklinin esnafın hali perişan. Gün geçmiyor ki iflaslar, toplu intiharlar, kadın cinayetleri, çocuk istismarları gazetelerin haber sayfalarında yer almakta. Artık işveren örgütleri bile gelir adaletsizliğinden, işsizlikten ve adalet ihtiyaçtan söz eder oldular. Adeta bir karabasan çöktü üzerimize. Ama çare yok değil, çare Demokrasidir, çare bu iktidardan kurtulmaktır, çare Cumhuriyet Halk Partisi iktidardır. Kökleri Kuvay-i Milliye uzanan Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye'nin birleştirici gücüdür. Cumhuriyet Halk Partisi alın teri ile geçinen işçilerin, memurların, köylülerin, namusu ile kazanan esnafın, sanayicinin kısacası halkın partisidir. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün “muasır medeniyet” hedefine ulaşmak ancak Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı ile mümkündür.

Partimizin iktidar yürüyüşü başlamıştır, başarabiliriz. Genel kurulumuz bize yetki verdiği takdirde Hendek'te kapısını çalmadığımız ev, sıkılmadık el bırakmayacağız. Sivil toplum örgütleri ile sağlıklı ilişkiler kuracak, Belediye çalışmalarını yakından takip edecek, eleştirilerde bulunacağız. Hendekli hemşerilerimizin yararına olacak işlerde destek olacak aksi takdirde en sert muhalefeti yapmaktan çekinmeyeceğiz. Partimize küskünlüklere ve kırgınlıklara asla izin vermeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi'ni Hendek'te hak ettiği yere hep birlikte getireceğiz. Kongremizden yetki alır almaz hemen çalışmalara başlayacak, Partililerimizle büyüyeceğiz. Asla küçük olsun benim olsun demeyecek Partimizin iktidar yürüyüşüne azami katkıyı sağlayacağız.

Yönetim Kurulu üyelerini tanıttı

Bu anlamda bugüne kadar Partimize hizmet etmiş her kademedeki Parti emekçilerimize ve son İlçe Başkanımız Sayın Reyhan Azak ve değerli Yönetimine Partimize vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum diyen Bayraktar, Yönetim Kurulu üyelerini Partililere tanıttı.

94 delege oy kullandı

Konuşmaların ardından YSK Temsilcileri tarafından kurulan sandık ve tek liste ile gidilen kongrede 94 delegenin oy kullandığı ve 94’nün de geçerli sayıldığı kongre sonucunda Nihat Bayraktar CHP Hendek İlçe Başkanı olurken Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu;

Beyhan Balcı, Hasan Basri Bertan, Celal Cesur, Serenay Halis, Fatih Enes İlkay, Murat Kandaz, Mehmet Kara, Ahmet Selami Karakadı, Gözde Kuru, Pervin Mertdil, Recep Sak, Nevin Şeşen, Ertuğrul Topaç, Özlem Zengin.