Hendek Vadi Emlak
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, gündemdeki konulara dair çarpıcı açıklamalar yaparken, hizmetleri görmeyenler için de, “Allah akıl fikir versin” ifadesini kullandı

 

Önemli hizmetler

İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantılarının 2. birleşimi dün Oktay Yıldırım başkanlığında yapıldı. Toplantıya konuk olarak katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hazırladıkları program doğrultusunda şehre önemli hizmetler yaptıklarını söyleyen Toçoğlu, bazı kesimlerin bu hizmetleri görmezden geldiğini söyledi.

Ecevit Keleş’e cevap

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş’in kendisine yönelik eleştirilerini de yanıtlayan Başkan Toçoğlu, “Bir siyasi partinin temsilcisi toptancılık yapar gibi uluorta konuşmuş. Çok da ciddiye almadığımız talihsiz açıklamalar yapmış. Halkın birincil ihtiyaçlarına yönelik yaptıklarımızı hizmet olarak görmeyenlere Allah akıl fikir versin. Vatandaşa gidip sorsanız hizmetlerimizi anlatırlar. Sadece Gar Meydanı’na 20 milyon TL harcadık. 3 yıl içerisinde 600 bin ton asfalt atmışız. Söyleyecek fazla bir şey yok. Bir de Orman Park ve AKM’nin peşkeş çekildiğinden bahsediyor. AKM, Orman Park gibi kamuya ait alanlar birilerine peşkeş çekilip Ali babanın çiftliği gibi kullanılıyor, kul hakkına giriliyor diyebiliyor. AK Parti düşmanı bir gazete de buna hemen çanak tutmuş. Bu yapılanlar çok önemli değil ama kamuoyu bunları bilsin. Orman Park ve AKM kime peşkeş çekildi? Buraları zaten belediye şirketi olan BELPAŞ işletiyor. Neresi peşkeş çekildi? Buralar zaten belediyenin. Nasıl bilmeden konuşabiliyorsun?” diye konuştu.

İçme suyu yatırımları

İçme suyuyla ilgili yatırımlara değinen Toçoğlu, “Hızır-İlyas Tepesi’nde Sakarya’da bir milyon insanın içeceği suyu son derece sağlıklı bir şekilde arıtacak tesislerimiz hizmete girmek üzere. Akçay’da, Abalı Grubu’ndan su alan yaklaşık 60 köye tertemiz su vereceğimiz tesisler bitmek üzere. Yine Sapanca’dan Yeşilyurt’a kadar yaklaşık 65 kilometrelik bir hatla bölgenin hiçbir köyünü susuz bırakmayacak yatırımın ihalesi yakında yapılacak. 17,5 milyon TL’lik yatırımla Yenikent’e su götürüyoruz, Kaynarca’ya su götürüyoruz” bilgisini verdi.

Vali Konağı arazisi

Valilik Konağı arazisine yapılacak okulla ilgili de konuşan Zeki Toçoğlu, şunları söyledi: “Orası daha önce ticari bir alandı. Hazine istese burayı satışa çıkartır, satın alan vatandaş da sıra sıra dükkânlar yapar, kimse de itiraz edemezdi. Sayın valimiz, ‘Burasını okul alanı yapalım’ dedi. Bu fikirden yola çıkarak 20 bin metrekarelik alanın 15 bini okul alanı, 5 bin metrekaresi de yeşil alan olarak düzenlendi ve Kentpark’a ilave edildi. Karşıda imam hatip okulu var, onun karşısına da bir kız imam hatip okulu yapılsın görüşü ileri sürüldü, biz de olur dedik. İmam hatipler de bu memleketin okullarıdır. Ben Serdivan’dayken 13 okula bir kuruş para istemeden yer verdim, içlerinde bir tane imam-hatip yok. Biz de bu yönde bir şartlanma da yok. Bizim derdimiz yeter ki okul olsun, çocuklar okusun. Kaldı ki bu konuyu gündeme getiren arkadaşların, ‘Orada öğretmen evi yapılsın’ diye teklifte bulunduklarını da biliyoruz. Öğretmen evi olursa sıkıntı yok ama imam hatip okulu olursa var... İbret verici bir durum gerçekten!”

Büyükşehir Kanunu

Yeni Büyükşehir Kanunu’yla birlikte İl Genel ile Büyükşehir meclislerinin Şehir Meclisi adıyla birleşeceğini kaydeden Başkan Toçoğlu, bütün ilçelerin Büyükşehir sınırlarına dahil olacağını söyledi. Büyük ihtimalle seçimlerin öne alınacağını ve 2013’ün Kasım ayında yerel seçimlerin yapılacağını söyleyen Toçoğlu, “Bütün il sınırlarının Büyükşehir olması önemli bir konu. Bu kanun bir imar bütünlüğü sağlıyor. Altyapı ve arıtma gibi çok önemli ve pahalı yatırımların tek elden yapılması büyük avantaj sağlayacak. Biz bu çalışmaya sonuna kadar destek veriyoruz. Çünkü bu çalışma milletimizin hizmet almasını kolaylaştıracak. Bu çalışma kaynak israfının büyük ölçüde önüne geçecek” ifadelerini kullandı.

Fİ Yapı konusu

Fİ Yapı’nın Dağdibi’nde hayata geçireceği projeyle ilgili spekülasyonlara da yanıt veren Başkan Toçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fİ Yapı Dağdibi tarafından yer almış. Kimden almış, kaça almış biz bilemeyiz. Güya arsa toplarlarken biz aracı olmuşuz. Bir tane adam getirin bizim aracı olduğumuzu söylesin. Benim ne alandan, ne satandan haberim var; ben emlakçı mıyım? Adam imarsız yer almış oradan, daha sonra imara açılması için 7–8 kuruluştan görüş almış. Yatırım yapacağım, imara açın demiş, proje getirmiş. Hiçbir vaatte de bulunmayabilirdi, yine de yasal hakkıydı imara açtırmak. Biz buna rağmen imara açarken kısıtlama yaptık ve en fazla 4 kat dedik. Bir tek otel yapımında özellikli bir bina olduğu için 24 metreye izin verdik. Şimdi Fİ Yapı’nın işleri bozulmuş. Birilerinin gözü aydın. Adam geldi bana, ‘İstanbul belediyelerinin biriyle iş yaptım, imar konusunda sıkıntı çıktı, sattığım binaları geri almak zorunda kaldım, işlerim bozuldu’ dedi. Tadilat harcını da yatıracağını söyledi, biz de bekliyoruz. Başına silah dayayacak değiliz, devletin tahsil usulleri vardır, icraya verirsiniz. Ama bizden süre istedi. İşadamlarının başına da sıkıntı gelebilir, ben samimi buldum adamı. Fİ Yapı meselesi budur. Fİ Yapı olmaz Z Yapı olur, A Yapı olur… Belediye meclisleri bazı bölgeleri, eğer diğer kuruluşların da olumlu görüşü varsa imara açar. Ben reddetsem İdare Mahkemesi’ne gider yine açtırır imara. Arazi tarım arazisi değil, şehri de kuzeye kaydırmışız, bölgeyi imara açmamak için neyi mazeret göstereceksiniz? Ben kimseye ayrıcalık tanımam, kimseyi de mağdur etmem. Herkes kanuni hakkı neyse alır. Fİ Yapı yaparsa yapar, yapmazsa yapmaz. Benim işim talebi meşru mu değil mi onu tespit etmektir.”