Hendek İnşaat Tadilat

89.3 Radyo Net’de Hülya Sürücü ile Detay Seçim Özel Programı’na konuk olan Bülbül, canlı yayında ayrıca, revizyona gidileceği sinyalini verdi.

İşte MHP Sakarya İl Başkanı Muhammed Levent Bülbül’ün radyo programında yaptığı o çarpıcı açıklamalar:

“HALK KORKU VE ENDİŞE YÜZÜNDEN AK PARTİ’YE OY VERDİ”

“Suruç saldırısı ve arkasından gelişen Ankara’daki bombalı eylemler, insanlarda “Ne oluyoruz, memleket nereye gidiyor korkusu” ve endişesi yarattı. Ak Parti bu korku ve endişeyle oy bazında fayda sağlamış görünüyor.

MHP neden oy kaybetti? Bunu sorgulayacak olursak şunları ifade etmek gerekir, bir kere halk nezdinde bize yöneltilen eleştiriler vardı. Örneğin “MHP hiçbir şeye yanaşmıyor. MHP herşeye hayır diyor, Devlet Bahçeli uzlaşmaz tavır içinde, bu durum memlekete iyilik değil, kötülük getirecek” algısı yaratıldı.

“BAHÇELİ ALEYHİNDE KAMPANYA YÜRÜTTÜLER”

Ayrıca TRT’nin yayınları sayesinde Türk halkı nezdinde MHP üzerinde ciddi kampanya başlatıldı. Bu kampanyaya farklı kollardan da destek geldiğini gördük. MHP’yi uyumsuzmuş gibi göstermek istediler. Vebali MHP’nin üstüne atmaya kalktılar. CHP herşeye “evet” demişti, hiçbir konuya ön şart sunmamıştı, ama hiç kimse CHPyi ödüllendirmedi. Ak Parti ile hükümet kuramadı.

“MHP EVET DESEYDİ DE, KOALİSYON KURULMAZDI”

Herşey MHP’nin “hayırcı” tavrı yüzünden değil, Ak Parti’nin koalisyonu istememesinden kaynaklandı. MHP her şeye “evet” deseydi de sonuç değişmeyecekti, koalisyon yine kurulamayacaktı. Çünkü koalisyonu onlar istemedi.

Halkta yine de böyle bir algı oluştuysa, partimiz belki daha farklı metodlar geliştirebilirdi… Ancak şunu bilmek gerekir ki, MHP Türk milletini kandırmadı, önemli gördüğü yolsuzlukların üzerine gitme noktasında büyük çaba gösterdi. Ak Parti milletle samimi siyaset yürütmedi. Bebek katili Abdullah Öcalan’ı güçlendirdikleri ortada. Millet aldatılmaya kurban ediliyor. Unutmasınlar, millet sırf Ak Parti için oy vermedi.

“DEVLET BAHÇELİ’Yİ ÇIBAN BAŞI İLAN ETTİLER”

Devlet Bahçeli “çıban başı” ilan edildi. Havuz medyası dediğimiz kanallar sipariş manşetlerle yönetiliyor. TRT kılıçları çekmiş, her türlü hileye başvuracak bir yayın politikasını yürütür olmuş.  Davutoplu ve Erdoğan’ı aynı kefeye koyarsak biri 29, diğeri 30 saat TRT’de propoganda yaparken, MHP’ye sadede 1 saat 30 dk lık zaman dilimi düştü. İddia edildiği gibi sayın Bahçeli’ye ortaklık teklif edilmedi, ama tam tersi bir algı yaratıldı. Vatandaşı kandırdılar. Verdiğimiz emek noktasında onlara hakkımızı helal etmiyoruz.

“İSTİFA ETMİYOR”

Canlı yayında, “Devlet Bahçeli istifa edecek mi? Sosyal medyada paylaşılan dilekçe sayın Bahçeli’ye mi ait?” sorusunu cevaplandıran İl Başkanı Bülbül şunları söyledi:

“Böyle bir sürecin arkasından imkansızlığa rağmen her zaman doğruyu söylemiş, Türk milleti adına şerefli bir nesil yetişmesi için doğruları savunmuş olan bir lideri istenmeyen adam ilan ettiler. Bunu vicdanlar asla kabul edemez. MHP açısından sosyal medyada paylaşılan istifa dilekçesi tamamen uydurma. İstifa söylemleri yalan. Öyle bir iftira kampanyası sözkonusu ki; Ak Parti’nin kirli ilişkilerinin hesabını sormaya niyetli olan Bahçeli’yi karalamak için ellerinden geleni yapıyorlar. İstifa sayın genel başkanımızın takdiridir, ancak başkanlık sisteminin zeminini hazırlıyorlar. MHP bu noktada onlar için bir demir leblebidir.

SAKARYA’DAKİ HEZİMETİN NEDENİ LİSTE MİYDİ?

Radyo programında “Sakarya’da yaşanan hezimette mevcut liste etken olmuş mudur?” sorusunu yanıtlayan Bülbül, şöyle konuştu:

“Eğer Türkiye’de ciddi bir yükseliş olup da, Sakarya özelinde düşüş yaşansaydı bunu yerel dinamiklere bağlamak mümkün olabilirdi. Ancak Sakarya’daki listeden ziyade, ülke genelinde yaşanan ciddi oy düşüşünün Sakarya’ya etkilerinden bahsediyoruz. Genel siyasetin etken olduğunu görüyoruz. Özetle söylemek gerekirse ortada, mevcut listemizle alakalı yaşanılan bir problem yok.”

“GEÇEN SEFER DE ALİ İNCİ DİREKTEN DÖNMÜŞTÜ”

“1 Kasım seçim sürecinde kamuoyunda “Recep Uncuoğlu-Ali Rıza Acartürk” çekişmesi şeklinde bir algının MHP tarafından yaratılıp yaratılmadığının sorulması üzerine Bülbül şunları söyledi:

“Şahıslar üzerine lanse edilecek bir seçimden söz etmek mümkün değil. MHP, hayatında ilk defa ikinci vekile bu kadar yaklaştı. Eksikleri tamamladığımızda sayın Acartürk vekil olacaktı, Uncuoğlu olamayacaktı. Bunu illa ki Uncuoğlu-Acartürk çekişmesi gibi göstermeye gerek yok. Geçen sefer de Ali inci direkten dönmüştü. 5 nci sıradaydı, bu defa Uncuoğlu beşteydi. Neticede Uncuoğlu’na denk gelecekti. MHP’nin 2 vekil çıkarması için, Uncuoğlu’nun çıkmaması gerekiyordu. Olay bu.

Canlı yayında “Sakarya’daki hezimetin faturası kime kesilir?” sorusunu cevaplandıran Muhammed Levent Bülbül şöyle konuştu:

“İSTİFA GÜNDEMİMİZDE YOK”

“Bizim teşkilat mensuplarımız, sevenlerimiz MHP’ye gönül verenler her zaman aynı düşünecek diye bir mesele yok. En hür iradeye sahip hareket MHP’dir. Hal böyle iken, ortada bir sıkıntılı durum vardır. Tabi ki bizim sorumlu olduğumuzu düşünenler olacaktır. Biz de sorumsuz değiliz demiyoruz. Pembe bir tablo çizecek durumda da değiliz, 7 Haziran’da bu teşkilatlar oyları arttırmıştı, şimdi eksikler varsa onları tespit etmek ve bunlardan hızlı bir şekilde dönmek görevimiz. İstifa tabi ki siyasette var olması ve düşünülmesi gereken bir süreçtir, ancak şu an bu gündemde yok.

“ACARTÜRK ASALETLİ DAVRANMIŞ”

MHP 2 nci sıra milletvekili adayı Ali Rıza Acartürk’ün başarısızlığın faturasını kendine kestiğini ima eden sözlerini değerlendiren Bülbül, “Sayın Acartürk o sözleri fedakarca duygularla söylemiş. Kendisine zuhur etmiş demek ki… Asaletli davranmış. Ama bizler neyin, ne olduğunun farkındayız.” dedi.

REVİZYON SİNYALİ

MHP Ferizli İlçe Başkanının istifasının hatırlatılması üzerine, “İstifalar sürecek mi?” sorusunu yanıtlayan İl Başkanı Bülbül canlı yayında revizyon sinyali verdi ve şöyle konuştu:

“MHP çok daha farklı bir sürecin ve yeniden yapılanmanın içine girdi. 7 Haziran sonuçları için herkese müteşekkiriz, ancak yorgun olanlar için yenilenme çalışması yapılacaktır. Bu süreçte adı istifa da olsa, aslında kan tazelenmesi ve görev değişikliği olarak algılanmalıdır. MHP tüm zorluklara rağmen iyi seçimler çıkarmış bir partidir. Sıkıntıya düşmüş arkadaşlar varsa da, bunları saygıyla karşılarız.”

“AK PARTİYE OY VEREN ÜLKÜCÜLER ŞUUR KAYBI YAŞIYOR OLABİLİR”

Seçim sürecinde Sakarya özelinde MHP’den Ak Parti’ye geçişleri yorumlayan Bülbül, şunları söyledi:

“Türkiye’de oy vermek ve tercih yapmak bir haysiyet meselesi haline geldi. Ülkenin çok farklı bir yöne götürülmeye çalışıldığının farkındayız. Ancak bir inanç hareketi olan MHP ve ülkücü hareketin içinde olup da, AKP’nin icraatlarına bakarak o partiye oy verecek gerçek ülkücülerin olamayacağını düşünüyorum. Eğer oy veren varsa, ya şuur kaybı içindedirler veya davasına hiçbir zaman samimi yaklaşmamışlardır. Yani bedenen yanımızda olmuş, ama ruhen olmamıştır. Bedeniyle var olup, ruhen olamayanların içimizden gitmesi bizde bir kayıp yaratmaz, aksine arınmamıza vesile olur.”

“MHP’YE OY VEREN HERKES ÜLKÜCÜ AHLÂKA SAHİP OLMAYABİLİR”

Ak Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç’ın MHP’den 40 bin oy aldıklarını açıklamasını değerlendiren Muhammed Levent Bülbül şunları söyledi:

“Yumurta sepetleri arasında, bir yumurtayı alıp sepete koymak gibi bir şeydir bu. Gerçek ülkücüler beni anlamıştır. MHP’ye destek veren herkes ülkücü ahlaka sahip olmak zorunda değil. Normal bir vatandaş ve muhalefete destek vermek isteyenler Ak Partiye oy vermiş olabilir. Oy kaymasının sırf MHP’den olduğunu olduğunu zikretmek doğru değildir. MHP 40 bine yakın oyunu kaybetti .Bu oylar da elbet bir yerlere gitmiştir. AKP’ye oy vermişlerse de, tamamen bahsettiğim o korku ile vermişlerdir.”

“ROLÜNÜ ONLAR DAHA İYİ OYNAR”

İl Başkanı Fevzi Kılıç’ın 1 Kasım seçimlerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında MHP lideri Devlet Bahçeli için “Rolünü doğru oynamadı” şeklindeki sözlerini eleştiren Bülbül şöyle konuştu:

“Ortada bir senaryo mu vardı da, sayın Bahçeli o senaryoya göre oynamak zorundaydı? Sayın genel başkanımızın, milletimiz için doğru olanı söylemekten başka bir amacı yoktur. Ülkenin itibarını yükseltmek niyetindedir. Türkiye’nin bağımsız bir ülke olması için çaba içindedir. Kimse kimseye rol kesmez. Rolü sayın Devlet Bahçeli değil, onlar iyi oynar. Bir gün ağlamaklı, bir gün başka türlü, bir gün terör karşıtı, öbür gün PKK yanlısı, bir gün garip gureba dostu, öbür güb gariban düşmanı görüntüsündeler… O gözlüklerle bizleri görmeleri mümkün değil. Bakışlarına çekidüzen vermeleri gerekiyor.”

“EKSİKLER TAMAMLANACAK”

Canlı yayında küskünler olup olmadığının ve istifa edip etmeyeceğinin sorulması üzerine “İstifa gündemimizde yok” yanıtını veren İl Başkanı Bülbül şunları söyledi:

“Seçimde uğradığımız hezimet yüzünden sosyal medyada üzüntü içinde olanlar olduğunu görüyoruz ve tamamen doğal karşılıyoruz. Yapılan eleştirileri ve sözleri samimiyet içinde değerlendiriyoruz. Ta ki bu hareket mensuplarına hakarete varıncaya kadar… MHP’ye yönelik bir linç kampanyasının başlatıldığı ortada. Seçim sonucu ortaya çıktığı noktada istifamı isteyenler veya bunu  dillendirenler oluyor elbet… Bu durum sıhhatli bir yapıyı ifade eder. Bizler yanlışları gidermek ve eksikleri tamamlamak amacında olan bir partiyiz Kararlılıkla çalışmalar sürecek, ama şu an itibariyle istifa gündemimizde yok.”

“HIRSIZLIKTAN BAHSEDEN HOCA KALMADI”

Seçim sürecinde dini kurumlarda siyaset yapanları deşifre edeceklerinin hatırlatılması üzerine Bülbül, “1 Kasım seçimleri öncesinde Sakarya’da camilerde, hutbelerde ve kürsülerde siyaset yapanları ifşa edeceğiz demiştik. Bu uyarıları birilerinin yapması lazımdı, biz yaptık. Buralar birilerinin çiftliği değildir. Birilerinin gelip bize iş öğretmeye kalkması hoş görünecek bir şey değildir. İslami açıdan değerlendirildiğinde, camilerde Ak Parti’ye oy verin diyenleri hoş görmek mümkün değil. Camilerde kamu malına, devlet malına el uzatmanın hükmünün ne olduğuna dair, bir tane hutbe okunamaz hale gelinmiştir. Hırsızlıktan bahseden hoca kalmamıştır. Konuştukları zaman başlarına ne geleceğini bilmekteler. Camilerde sesleri tıkanıyorsa, İslami açıdan da hiç makbul bir durumda değiliz demektir.” şeklinde konuştu.

“O NALLARIN NEREYE ÇAKILACAĞINI BİR GÜN GÖRECEKLER”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun 1 Kasım seçimlerini değerlendirirken muhalefeti kastederek “Arkamızdan nal topluyorlar” şeklindeki söylemine tepki gösteren MHP il başkanı Bülbül şöyle konuştu:

“Türk siyasi hayatında geçmişte nal toplatan hareketler oldu. Bunların bir sonu gelecek ve o nalların nereye çakılacağını onlar o zaman görecek O gün elbet gelecek. Allah hesaplaşmayı nasip etsin bize… Kimse bu hallere pirinç satarak gelmedi. Başbakanın servetine servet kattığı bir dönemde, bu hale nasıl geldiklerinin hesabı sorulacaktır.”

“KUTLUATA LİSTEDE OLSAYDI SONUÇ DEĞİŞİR MİYDİ?”

Bülbül, radyo programında ayrıca, “Ali Rıza Acartürk Münir Kutluata’nın da aday listesinde olmasını arzu ederdim demişti. Münir Kutluata aday lisenizde olsaydı alınan sonuç değişir miydi?” şeklindeki soruyu da şu cümlelerle yanıtladı:

“Bunu bilebilmek mümkün değil, bu farazi bir sohbet olur, onlar yaşanıp da görülmesi gereken durumlar, ama sayın Kutluata tüm imkansızlıklara rağmen Sakarya sorunlarına duyarlı olmuş, devlet terbiyesine sahip, saygıdeğer biridir. Keşke iktidar olsaydık da, Sakarya derli toplu bir bakış açısına sahip bir milletvekili ile tanışmış olsaydı. Sayın Kutluata iktidar milletvekillerine taş çıkaracak biridir. Hizmetleri için kendisine şükran borçluyuz. Bu noktada hesap kitap içine girmek doğru olmaz.”

“SAKARYA GARİBAN VE HİZMET FAKİRİ”

Acartürk’ün Sakarya’nın yaşanabilir iller sıralamasında 56.ncı sırada yer almasına yönelik getirdiği eleştirileri değerlendiren Muhammed Levent Bülbül şunları söyledi:

“Ak Parti toplumun hafıza zayıflığına güvenerek hareket ediyor. Yerel yönetimler de aynı. Bir kulaklarından giriyor, öbüründen çıkıyor. Sakarya’nın sorunlarını her seferinde gündeme getirmemize rağmen, örneğin dere yatakları konusunda çalışma yapmıyorlar. Sakarya şehir olarak çok gariban bir durumda. Kimse bir şey yapılıyor zannetmesin. Sakarya hizmet fakiridir. Sakarya yaşanabilir iller arasında iyi noktada değil. Başarıda ilk 50’de değil diyorduk, sağlıkta da aynı şekilde demiştik. Adım atılmıyor.”

“VATANDAŞIN AĞZINA BİR PARMAK BAL ÇALDILAR”

Nerde ulaşım master planı? Vatandaşın ağzına bir parmak bal çaldılar. Trafik keşmekeşinden millet yılmış durumda. “Seçim zamanında gider vatandaşın ağzına bir parmak bal çalarız” mantığındalar. Aldıkları oyu hak etmediler. Keşke millet onlara ders verseydi. Hizmetlerin olmadığı noktada bu kadar desteğin olması, onları rehavete sokuyor. Sorgulama yerine, ödüllendirme anlayışı hakim. Umarım bu durum değişir.

“UZUNÇARŞI’YI PROJE DİYE SUNMAK UTANÇ VERİCİ”

Sayın Toçoğlu içme suyu projesinden söz ediyor. Kaynarca’da bunu yine gündeme getirmiş. 3 veya 4 tane köprülü kavşaklar yaparak ulaşım problemi çözülmez. Uzunçarşı’yı Allah aşkına bir büyükşehir belediye projesi olarak açıklamak utanç verici değil de nedir? İçme suyu projesi zaten yapılmak zorundaydı. Utanmadan “Sakarya’da çeşmeden su içilir” diyorlar. Gitsek Kaynarca’dan çeşmeden su içsek, ne olacağımız belli değil. Sular resmen kireçli.”

(Haber Hülya Sürücü)