Hendek Vadi Emlak
Elektrik akımına kapılması sonucu iki kolunu kaybeden Hendek’li Elektrik teknisyeni Tuncay Demir (24) için biyonik kol yapıldı. Demir, 165 bin TL'ye mal olan ve normal kol gibi hareket ettirebildiği protez kollarla su içip yemek yiyebiliyor. Şimdilik biyonik kollarla hayata tutunan gencin umudu kol nakli olmak.

 

Hendek  TEM Otoyolu üzerindeki bir alışveriş merkezinde elektrik teknisyeni olarak çalışan Tuncay Demir, geçen yıl 20 Şubat günü trafoda çalışırken elektrik akımına kapıldı. Ağır yaralanan Demir'in iki kolu İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dirsek üstünden kesildi.Uzun süre yoğun bakımda kalan Demir'in amcası Emin Demir de 19 Şubat 1987'de Türkiye Elektrik Kurumu'nda çalışırken yeğeni gibi akıma kapılarak iki kolunu kaybetmişti. 24 yıl sonra 1 gün arayla amca ve yeğenin benzer kazayla iki kolunu kaybetmesi, aileye büyük üzüntü yaşattı. Yaşadığı talihsiz olayın ardından kollarını kaybeden Demir, malulen emeklilik için başvuru yaptı. Gencin çalıştığı şirkette Demir'in hayatını kolaylaştırmak için yurt dışında 165 bin TL'ye özel iki biyonik protez kol yaptırdı. Kollar geçen hafta İzmir'de Demir'e takıldı.

 

Normal kol gibi hareket edebilen biyonik kollarla bazı ihtiyaçlarını kendisinin görebildiğini söyleyen Tuncay Demir; "Biyonik kollar çok şeyi değiştirdi. Daha önce ihtiyaçlarımı kendim gideremiyordum. Yavaş yavaş protez kollara alışıyorum. Çay ve su içebiliyorum. Bu kollarla hayata tutunacağım" diye konuştu.

 

Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen kol nakillerinin kendisini umutlandırdığını kaydeden Demir, şunları söyledi; "Her ne kadar biyonik protez kollarım olsa da bende kol nakli olmayı istiyorum. His duygusu yok. Allah izin verirse his duymak istiyorum. Teknoloji her geçen gün ilerliyor. İnşallah kol nakli de olurum. Ailem kol naklini yapan ekiple görüştü. Henüz yaralarımın taze olduğunu söylemişler. Yakında muayene için Akdeniz Üniversitesi'ne gideceğim. Benim gibi kollarını kaybeden amcamda nakil olmak istiyor."

Baba Turan Demir ise biyonik kollar sayesinde oğlunun moralinin arttığını ifade ederek; "Protezleri takalı bir hafta oldu. zaman geçtikçe adapte oluyor. Biyonik protezler son teknolojiyle yapıldı. Ülkemizde kol naklinde başarılı operasyonlar yapıldı. İnşallah oğlumda nakil olur" diye konuştu.