Hendek Vadi Emlak
Hendek Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr.İbrahim Yüksel’in oğlu Sakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi’nin 10. sınıf öğrencisi Berat Yüksel  E-BİKO Uluslararası Bilişim Olimpiyatlarında Dünya 3.’sü olarak Sakarya’yı gururlandırdı.

Ankara’da 14-15 Mayıs tarihleri arasında 49 ülkeden, 7750 projenin katılacağı E-BİKO Uluslararası proje yarışmasında 109 projenin yarıştığı finaller büyük çekişmelere sahne oldu. Konusunda Türkiye’nin en önde gelen sayılı uzmanlarının bulunduğu juri üyeleri gelen projeleri tek tek değerlendirdi. 4 ilköğretim, 4 ortaöğretim kategorisinde dereceye giren finalistler milli eğitim şura salonunda düzenlenen görkemli bir törenle açıklandı. Ortaöğretim web tasarımı kategorisinde yarışan Berat YÜKSEL “Çevre ve Enerji” konulu projesiyle Dünya 3.’lüğüne seçilerek büyük başarı gösterdi.

“Çevre ve Enerji” isimli projesi ile yarışmaya katılan Berat Yüksel, projesini şöyle ifade etti “Fosil yakıtlardan enerji elde edilirken çevreye ve çevre unsurlarına zarar veriliyor. Oysa ülkemizde çok büyük ve değerli yenilenebilir enerji kaynakları var. Bu kaynaklar faaliyete geçirildiğinde ve verimli bir şekilde kullanıldığında çevreye zarar vermeden enerji ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşılayabiliriz. Türkçe yazılım olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının tümüne ulaşılabilecek gerçek bilgilerin yer aldığı tek bir web sitesi bulunmadığından projemle bu konudaki eksikliği giderdiğime inanıyorum.”

Okul Müdürü Yunus BİRİNCİOĞLU Sakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi olarak böyle bir başarıdan büyük onur duyduklarını, öğrenciyi tebrik ettiğini belirterek ödüllendirdiğini ifade etti. Cevat Ayhan Fen Lisesi başarılarının her yıl artarak devam edeceğini belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Berat Yüksel’in yaptığı projeye www.cevreveenerji.com adresinden ulaşılabiliyor.