Sürücülerin ilk uyması gereken kuralların başında emniyet kemeri takılması gerektiğini dile getiren Özbek, aşırı hız ve yakın takipten uzak durmalarının trafikte çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Bayram Tatilinde kazaların yaşanmaması için Özbek şu uyarıları yaptı;

-Yorgun ve uykusuz yola çıkılmamalıdır.

-Yola çıkmadan önce sürücülerin araçlarının standart bakımlarını yaptırmaları gerekmektedir.

-Yola çıkacak sürücüler lastik basınç kontrolü, far, sinyal ve silecek, fren sistemi bakımlarını geçirilerek yola çıkmalıdırlar.

-Lastikler yol ile olan en önemli yaşam bağı olduğu unutulmamalıdır.

-Lastiklerin hava basıncı üretici firmalar tarafından belirlenmiştir. Bu yüzden araç lastik hava basınçlarını öngörülen değerde kullanılmalıdır.

-Emniyet kemeri sizi hayata bağlar. Emniyet kemeri kaza durumlarında sürücü ve yolcuların yaralanması ve yaşamlarını kaybetme oranını en aza indiren güvenlik donanımıdır, bu yüzden sürücü dâhil araç içerisinde bulunan bütün yolcuların kemerlerini takmaları gerekmektedir.

-Trafikte tehlikeler önceden algılanarak önlemi alınmalıdır. (her an karşınızdaki sürücünün hata yapma ihmali göz önünde bulundurulmalıdır)

-Araç içerisinde sabitlenmemiş eşya bulundurulmamalıdır. (görüşü engelleyecek yerlere, arka cam önü, iki koltuk arasına sabitlenmemiş eşya konulmamalıdır)

-Her üç saatte bir 15-30 dakika arasında mola verilmeli, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

-Trafik işaret ve levhalarına uyulmalıdır.

-Hız sınırı aşılmalı, aşırı hızın felakete neden olacağı unutulmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, trafik kazalarının % 95’i sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Ölümle sonuçlanan her üç trafik kazasından birinin aşırı hızdan kaynaklandığı akıldan çıkarılmamalıdır.