Hendek Vadi Emlak
Hendek Belediyesi tarafından Bayraktepe’ye yapılan Şehitlik’te son noktaya gelindi.

Hendek’i Kocaali’ye bağlayan Çamdağ mevkiinde bulunan Bayraktepe Tesisleri’nin altına yapılan Hendek Bayraktepe Şehitliği’nde Hendekli şehitlerin resimleri ve isimleri olacak. Şehitlikte yer alması için iki tane Mehmetçik heykeli yaptırdıklarını söyleyen Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Hendeklilerin vefasının tarihin her döneminde örnek olduğuna dikkat çekti.

Hendek´in devletçi,  fedakar ve merhametli yapısının tarihin her döneminde kendini gösterdiğini söyleyen Başkan İnci, Hendek´in tarihini araştırdıklarını ve Türkiye´ye mal olmuş değerlerini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirterek "Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde 711 yıllık Osmanlı’nın ilk beratlarından olan ve ilçemize verilen Şeyh İsmail Beratı’nı Bayraktepe’de ölümsüzleştirdik.  Yaklaşık 4 yıldır çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. Araştırmalarımız sırasında Hendek´te, 1925-1936 yıllarında halkın para toplayarak devlete iki tane uçak aldığı bilgilerini gösteren makbuzlara ve resimlere ulaşmıştık. Türk Hava Yolları´ndan Bayraktepe´de sergilenmek üzere bir tane kullanılmayan uçak ve THY uçaklarından birine de "Hendek" isminin verilmesini istedik. Ve çabalarımız sonuçsuz kalmadı." dedi.

Başkan İnci, bu vatan için canını hiç düşünmeden feda eden şehitleri Hendek Bayraktepe Şehitliği’nde ölümsüzleştireceklerini belirterek, “Bayraktepe’de son yaptığımız eserimiz Şehitliğimizi önümüzdeki günlerde tamamlayacağız. Burada Hendekli olup şehit düşen hemşerilerimizi özgeçmişleri ve fotoğraflarıyla yaşatacağız. Gelecek nesiller Türk tarihini, Hendek tarihini ve Hendekli şehitleri burada tanıma imkanı bulacaklar. Atalarımıza olan borcumuzu gelecek nesillere bırakacağımız bu ölümsüz eserlerle bir nebze olarak ödeyebilirsek ne mutlu bize.”diye konuştu.