Hendek'teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasının patlaması sonucu 7 kişinin ölümü, 122 kişinin yaralanmasına yönelik soruşturma kapsamında 4 kişi tutuklanmıştı.

Bu gün Başsavcılığın aldığı kararla fabrika sahipleri Y. C. ve babası A. R. E. C. da gözaltına alındı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, gözaltı kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, tutuklanan şüphelilerin ve 100'ün üzerinde çalışandan alınan bilgiler doğrultusunda gözaltına kararının alındığını bildirdi.

Başsavcılık açıklamasındaki ilgili bölüm şu şekilde:

"Fabrikada görev yapan ve tutuklanan şüphelilerin ve alınan 100'ün üzerindeki diğer çalışanların, birbiri ile örtüşen beyanları, bir bütün halinde değerlendirildiğinde; İşverenin alınan bütün önlemlere uyulmasını temin etmek, geniş bir kontrol mekanizması kurarak, iş güvenliğini işçinin inisiyatifine ve özenine bırakmadan, tehlikelere karşı bilinçlendirmek, ii disiplinini sağlamak, iş güvenliği malzemelerinin kullanılması yönünde denetim ve gözetim yükümlülüğünün de bulunduğu dikkate alındığında, söz konusu fabrika sahiplerinin de sorumlu olabileceği değerlendirilmiş olup. 07 Temmuz 2020 günü sabah saatlerinde gözaltı talimatı verilmiştir.
Fabrika sahipleri A.R.E.C ve Y.C. gözaltına alınmış olup. ifade işlemlerine devam edilmektedir."