Hendek Vadi Emlak
Hendek Belediyesinin düzenlediği 2012 Selman Dede Yağlı Güreşleri’nde Ahmet Kavakçı şampiyon oldu

İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin Hendek Belediyesi’nin gerçekleştirdiği 14.Geleneksel Yağlı Güreş Şöleni’ne katılmak üzere Hendek’e geldi.

Protokol  Hendek’e aktı

İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanı sıra Vali Mustafa Büyük, Alay Komutanı Yarbay İsmail Güzel, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Şaban Dişli,Hasan Ali Çelik,Ali İhsan Yavuz, AK Parti İl Başkanı Recep Uncuoğlu,  Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kaymakam Mustafa Ayhan,Hendek Belediye Başkanı Ali İnci,AK Parti İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu,İl Gençlik ve Spor Müdürü Salih Koşu, AK Parti eski milletvekili Recep Yıldırım, İlçe Belediye Başkanları,AK Parti İlçe Başkanları ,İl Genel Meclis üyeleri,Belediye Meclis üyeleri  ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program Kur-an-ı Kerim okunmasıyla başladı.Cuma namazı sonrası,  Hendek Belediyesi tarafından vatandaşlara etli pilav, ayran ve tatlı ikramı yapıldı.

Bakan Şahin güreş alanında Başpehlivanlarla bir araya gelerek objektiflere poz verirken, Kırkpınar yağlı güreşlerinde Başpehlivanlık güreşlerinde 3. Olan Süleyman Aykırı ve Ayak boyunda üçüncü olan Metin Alpaslan Temizce ’ye altın hediye etti.

Bakanımız bizleri şereflendirdi

Güreş Şöleninde açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Ali İnci “Sayın bakanımız bizleri şereflendirdi. Burada ilk açılış Başbakanımız tarafından yapılmıştı..Kendisine teşekkür ediyoruz.O açılışa  Cumhurbaşkanımız ve Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç da katılarak bizleri şereflendirmişti.Bu güzel günde bizleri şereflendiren İç İşleri Bakanımız ve tüm misafirlerimize  teşekkür ediyorum”

AK Parti Sakarya Miletvekilleri adına şölene katılanlara selamlama konuşması yaparak “ Emeği geçenlere başta Belediye Başkanı Ali İnci olmak üzere tüm ekibini tebrik ediyorum.” dedi

İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin yaptığı konuşmasında “Bizleri yalnız bırakmadınız.Hendek’i sahiplendiğinizi gösterdiniz.Ata sporunun dostları, Hendek ilçesi geleneksel yaz etkinliklerinin bir yenisini daha yaşıyoruz ve yaşatacağız.Sosyal ve Kültürel olayı gerçekleştirmek, Milletçe ortaya koymak ,kardeşliğin ve beraberliğin güzel bir örneği.Bu buluşmaya emek veren herkesi ,pehlivanlarımızı ,hakemlerimizi ve onları şevkle takdim eden cazgırlarımızı ,onlara değer veren yöneticilerimizi takdir ediyorum.Bu buluşma tarihten miras aldığımız buluşmalardır.Binlerce yıl öncesinden bugüne gelen  ve binlerce yıl yaşatacağımız değerlerdir.Hendek’te 40 tanesi baş pehlivan olmak üzere bir çok pehlivanımız meydana çıktı ve ben varım dedi.Galip yada mağlup olsada bizim yiğitlerimizdir.Güreş Türk milletinin olmazsa olmaz sporlarındandır.Her spor dalı bizim için önemlidir ve iddialıyız.Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’ye bu özel ilgisinden ve organizasyondan dolayı tebrik ediyorum.Herkese bu örnek olmalı.Hendek doğa harikası görülmeye değer bir ilçemizdir.Bu güzel buluşmaya gelen ve destek veren hemşehrilerimize saygı ile selamlıyorum” dedi.

Güreşlerde Başpehlivanlar Bakan Şahin ve protokol eşliğinde kuralarını çektiler. Cazgır Pele Mehmet şölene katılan protokol mensuplarını tek tek anons ederek övgüler yağdırdı.

Heyecan doruğa yükseldi

Çeşitli illerden 38 başpehlivan olmak üzere yaklaşık 800 civarında pehlivanın katıldığı güreşler kıran kırana mücadelelere sahne oldu. Sakarya, İzmit, Ankara, Bolu, Düzce, Zonguldak, Antalya, Samsun Alaplı gibi il ve ilçelerden sporcuların katıldığı güreşleri çevre il ve ilçelerden 15 bin güreşsever izledi. Güreşler kıran kırana mücadelelere sahne oldu. 14 boyda yapılan güreşlerde özellikle büyük orta, baş ve başaltı güreşlerinde heyecan doruğa yükseldi, nefesler tutuldu.

 

Güreşlerin sonunda güreşçilere madalyaları protokol tarafından verilirken güreşlerde birinci olan Ahmet Kavakçı’ya ödülü, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin  tarafından verildi.

MİNİK-1

1- Serdar Yıldırım

2- Serdar Kıvrık

3- Adem Burak Uzan

3- Gaffar Satır

MİNİK- 2

1- Umut Ayber

2- Sefa Yılmaz

3- Ahmet Faruk Oğuz

3- Emre Duman

TEŞVİK- 1

1-      Hayrullah Tekmen

2-Mustafa Karagöz

3-Şükrü Karapınar

3-Muhammet Şensoy

TEŞVİK-2

1- Talat Üner

2- Nezir Çimen

3- Saffet Gültekin

4- Mehmet Polat

TOZKOPARAN

1-      Okan Şahin

2- Aytekin Yıldız

3- Arda Taşpınar

3- Sinan Al

AYAK

1- Samet Özdemir

2- Onurcan Alemdar

3- Sıraç Sefer

3- Alparslan Tekman

DESTE KÜÇÜK

1-Rıdvan Kaya

2-Ramazan Güngör

3-İsmail Çırak

3-Birkan Ekin

DESTE ORTA

1-      Emre Gürbül

2-Caner Bomba

3-Oğuzhan Bozkurt

3-Selçuk Akcan

DESTE BÜYÜK

1-      Yusuf Erdoğan

2-Samet Akman

3-Hüseyin Özdemir

3-Y. Emre Sancaktar

KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY

1-Mustafa Çelik

2-Oğuzhan Tekmen

3-Mustafa Güngör

3-Ali Gökcen

KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY

1-Hasan Borucu

2-Rıfat Poyraz

3-Serdar Doruk

3-Ünal Altıntaş

BÜYÜK ORTA

1-Mustafa Bulgan

2-Fatih Kambur

3-Savaş Tan

3-Kadir Altınbaş

BAŞALTI

1-      Metin Kılıç

2-      Ali İmamoğlu

3-      Mustafa Bayram

3-Recep Tosun

  3- BAŞ

1-      Ahmet Kavakçı

2-Fatih Atlı

3-Orhan Okuluğ

3-Faruk Akkoyun