Hendek İnşaat Tadilat
MHP Hendek Belediye Başkan Adayı Turgut Babaoğlu, katıldığı radyo programında Hendek’te devam eden Kentsel Dönüşüm Projesi’nin rant projesi olduğunu öne sürdü ve “Rantın kokusu çıktı” dedi.

89.3 Radyo Net’de Hülya Sürücü ile Detay Programı’na konuk olan Babaoğlu, “İşi gücü reklam yapmak olan Ali İnci, kendi hırsı, bencilliği ve milletvekilliği hesabı yüzünden Hendek’e yarım yamalak hizmetler verdi” şeklinde konuştu.

İşte MHP Hendek Belediye Başkan Adayı Turgut Babaoğlu’nun Kentsel Dönüşüm Projesi ve Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ile ilgili canlı yayında yaptığı o açıklamalar:

“HEDEFİ BÜYÜKŞEHİR VE MİLLETVEKİLLİĞİ”

Sayın Ali İnci’nin hedefinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı, arkasından da milletvekilliği var… Siyasette, neredeyse dakikada her şey değişebilir. Zaman ne gösterir bilinmez, yalnız Zeki Toçoğlu Büyükşehirden kesin aday diye bir beyanat okumadık. Ak Parti İl başkanı çıkıp da “adayımız Toçoğlu’dur” demedi. Sayın İnci’nin bu dönem büyükşehire aday gösterileceğini düşünmüyorum. Kendisi halen aday adayı konumunda.

“İNCİ MİLLETVEKİLİ, BEDİR BAŞKAN OLACAK”

İnci’nin Hendek’ten aday gösterilmesini  çok istiyorum. İzlenimlerimiz ve görünen, Sayın İnci’nin bir dönem daha aday gösterileceği ve Ekrem Bedir’in de İnci’nin yönetiminde olacağı yönünde.  Yalnız Ali başkanın 1 yıl sonra milletvekilliği için aday olacağı ve Ekrem Bedir’in de belediye başkanı olacağı yönünde duyumlarımız var. Bunlar birer duyum, ama bilirsiniz duyumlar genelde doğru çıkar. Zaten kimin çıkacağının da pek önemi yok, ben Sayın İnci aday çıksın isterim. Biriyle seçim kulvarında yarışacaksam, bu kişinin Ali İnci olmasını arzu ederim. Çünkü hedefimiz var.  Zamanında Belediye Başkanlığını biz ona kaptırdık, şimdi geri almak için elimizden geleni yapacağız.

“İŞİ GÜCÜ REKLAM”

Hendek 1907 yılında kuruldu ve belediye oldu. 1954’te de Sakarya iline dahil olmuş bir ilçe. 1907’den beri belediye olan yerde 10’un üzerinde belediye başkanı geldi geçti, güzel hizmetler verdi. Hepsine teşekkür ediyoruz. Her dönemi kendi şartları içinde değerlendirmek gerek. Şu an gerek sosyal, gerek ticari ve gerekse kültürel anlamda Hendek örnek bir yer. Geçmişine değer vermeyen, gelecek de başarılı olamaz. Hendek’te bugün malesef geçmiş belediye başkanlarının yaptığı hizmetleri kabul etmeyen bir anlayış var. Herşey reklama dayalı. Tüm bunlar Ali başkanın hırsından ve bencil davranışından ileri geliyor. Ali başkan tabi ki Hendek için bir şeyler yaptı. Sırf vaadlerini gerçekleştireceğim diye, bazı hizmetleri de aceleye getirdi. Nereyi boş gördüyse oraya yapı kondurdu. Örneğin Hendek’de büyük kubbeli bir camii yapılıyor. Bu bir ihtiyaçtı ama, yeri yanlıştı. Çünkü Atalarımız camileri en güzel yerlerde ve tepelerde konuşturmuşlardı. Sayın İnci ranta dönüşebilecek bazı projeler için o yerleri bekletiyor. Camii için 10 trilyon harcanması bekleniyor. Gelin görün camii çukurun içinde kalmış... Oysa camiler kutsal yerlerdir. En güzel yerlerde olması gerekirdi.

“10 TRİLYONU BAYRAKTEPE’YE HARCADI”

Sayın İnci çok güzel bir kapalı Pazar yeri yaptı. Bayraktepe diye bir tesis yaptı. Gençlik merkezi açtı. Ellerine sağlık, kendisini takdir ediyoruz. Mahallelerde yollar açtı, bunlar da ihtiyaçtı fakat, eleştirdiğim nokta Hendek’te farklı ihtiyaçlar varken, kendilerini bir yerlere taşımak adına Hendek’te projeler gerçekleştirmiş olmaları… 10 trilyona Bayraktepe Tesislerini yaptılar. Ben olsam 10 trilyona Bayraktepe yapacağıma, toplumun genelinin faydalanacağı hizmetler üretirdim. Bizim projelerimiz belki küçük ölçekli projeler olabilir, ama Hendeklilerin geneline hitap edecek projeler. Hendekli kendilerini yönetenlerden mutsuzlar, onlara huzur ve mutluluk getireceğiz.

“GEÇMİŞİNE DEĞER VERMİYOR”

Geçmişine değer vermeyen bir anlayışın şu anda Hendek’i yönettiğini düşünüyorum. Öyle bir reklam yapılıyor ki, geçmişte sanki hiç hizmet verilmemiş, sanki hizmetler 15 yıldan itibaren varmış gibi lanse ediliyor. Sayın İnci yeni imara açılmış yerler dışında bir çivi çakmadı. Su yatırımı bundan önceki MHP döneminde yapılmış ve kaynağı da mevcuttur. Ali  İnci geldiğinde Hendek’te OSB zaten vardı. Eğitim Fakültesi vardı. Yüksekokul vardı. Çevre yolları açılmış ve imar alanları belirlenmişti. Hendek sadece çarşı merkezinden ibaret değildir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.  Sayın İnci’nin ağzından, geçmişte hizmet yapanlara bir teşekkür cümlesi çıktığına hiç şahit olmadım. Parka veya pazar yeri girişine önceki başkanların adını vermekle başkanlar onore edilmez. Hendek halkının bu konuda sayın İnci’ye tepkisi var. 4 ay sonra başkan ben olursam Ali İnci’ye teşekkür edeceğim. Hendek çok göç aldı. Ak Parti, “Hendek’de hizmet bizimle başladı” gibi lanse ettikçe Hendek’e yeni yerleşenler bunu doğru sanıyor, buna inanıyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM RANT PROJESİ”

İl Başkanımız sayın Muhammed Levend Bülbül Hendek ilçe başkanıydı ve  Hendek’teki Kentsel Dönüşüm Projesine tamamen hakimdir. Projeye ilişkin basın toplantısında söyledikleri doğrudur. Ben şu anda yıkımların yapıldığı ve kentsel dönüşümün uygulandığı alanda oturuyorum. Burası Kentsel Dönüşüm Alanı diye ilan edildi, tepkiler de o zaman başladı. Ben dahil Başkan İnci’yi uyardık. Halktan kaçırarak, gizli saklı işler yapmayın dedik, dinlemedi. Maket oluşturun herkes görsün, yetkililer görsün, kazançlar ve kayıplar ne olacak, projeyi düzgün izah edin, ben de destek olacağım dedim, iki sene geçti söylediklerimizin hiçbiri olmadı. 2 ay önce sayın İnci hepimizi çağırdı, yetkilileri çağırdı, çıkardıkları projeyi mimarlar ve mühendisler de onaylamadı. Başkan İnci değişiklik olacak dedi, birden bi baktık ki temeller atılıyor. Temel atma töreninde kendisini gördüm, bize neden dönüş olmadı diye sordum, sayın İnci “Ben belediye başkanıyım fikir sorarım, düzeltme yaparım, ama uygulandıktan sonra görürsünüz” diye yanıt verdi.

“GEL BİRLİKTE HAREKET EDELİM”

Bu kadar şüphenin içinde insan bunun altında ister istemez bir şey arıyor. Rant olduğu şüphesine varıyor. İşte kokusu da çıktı. Yani rantın kokusu çıktı. Rant projesi ifadesi doğrulandı. Kentsel Dönüşüme karşı değiliz. Gelişen büyüyen Hendek değişime ayak uydurmalı. Sayın İnci’ye sesleniyorum, amacınız Hendek’i güzelleştirmekse gelin birlikte hareket edelim. Sayın İnci müteahhitlik hakkı çıktıktan sonra herkese hakkının verileceğini söylesin, herkesi ben ikna edeceğime söz veriyorum. Elimde belge olmadan kimseyi itham etmeyi sevmem, ama sorduğum sorular cevaplanması gereken sorular. İnsanların atalarından kalmış yerler için kimseyi maddi olarak mağdur etmemek lazım.

“RAHAT OLUN, PROJE YARIM KALMAZ”

Belediye ile anlaşmış durumda olan komşularımız bile endişeliler. Ali başkan giderse Kentsel Dönüşüm Projesi yarım kalır gibi endişe taşıyan insanlar var. Herkes rahat olsun. Biz gelirsek bu projeyi devam ettiririz. Kazanç sağlama niyetimiz yok. Evimden memnunum diyene de hiç dokunmayacağız.

Hendek’te ihmal edilen bölgeler var. O bölgelere yönelik hizmetlerimiz olacak. Spor kompleksleri yapacağız.

“70 TRİLYONLUK HİZMET NERDE?”

Belediye’nin ne kadar borcu var bilmiyorum, ama 27 trilyon borcu olduğunu duydum. Borcun hiç önemi yok. Yeter ki insan ödemek istesin. “Hükümet nasılsa biziz, ödemesek de olur” dersen borçlu belediye olmaktan kurtulamazsın. Hendek’in 30 trilyon  bütçesi var. 20 trilyonu gider olsa, geriye 10 trilyon kalır. Bunu 5’e düşürsek 10 senede 70 trilyon eder. 70 trilyonluk hizmetin Hendek’te yansımasını göremedik”.

MHP Hendek Belediye Başkan adayı Turgut Babaoğlu programda ayrıca, “Seçilirsem Hendek’te E-5 i yolun altına alacağız. Yolu üstten vatandaşın kullanımına açacağız” dedi.

Haber : Hülya Sürücü