Hendek Vadi Emlak
Hendek’te faaliyet gösteren AYK Kutlu Yapı ,İnşaat sektöründe Makine parkuruna Sakarya’da bir ilki gerçekleştirerek şirket bünyesine Teleskobik forklift (Telehandler) aldı.

İnşaat sektöründe her geçen gün vatandaşa kaliteli ve konforlu hizmet disturu ile hizmet veren AYK Kutlu Yapı İnşaat Şirket bünyesine kazandırdığı Teleskobik forklift ile daha hızlı ve zaman kaybı olmadan inşaatta her türlü taşıma işleri yapılacak. Teleskobik forklift  4 ton  malzemeyi 16 Metre yükseğe kaldırma özelliği taşıyor.

AYK Kutlu Yapı A.Ş Yönetim kurulu Başkanı Ali Kutlu “İnşaat sektöründe Vatandaşlarımıza kaliteli ve konforlu hizmet vermek için her geçen gün kendimizi geliştirerek şirketimize teknolojinin son ürünlerini katmayı hedefliyoruz.Bu amaçla daha hızlı bir şekilde çalışmalarımızı yürüterek zaman kaybını da önlemiş olacağız.Şirketimize aldığımız Teleskobik forklift ile zaman kaybı yaşamayacağız.

Teleskobik Forklift (Telehandler)’in en dikkat çeken özelliği teleskopik boomdur. Teleskopik forklift hız, hareket kabiliyeti yüksek; istifleme,toplama, ve transfer aracıdır. Boom’a eklenen çeşitli ataşmanlar ( Çatal, kazan, v.s.), kullanım alanı çeşitliliği ve kolaylığı sağlamaktadır. Hidrostatik pompa, motor ve yürüyüş üniteleri aracın hızlanmasını, yavaşlamasını ve boomun hareketlerini daha hassas ve kolay kontrol edilebilmesini sağlar. Bu forklifte kıyasla açık arazi (toprakta vs..) şartlarında da çalışma imkanı vermektedir. 4WS (4 tekerden kontrol) özelliği ile yüksek sürüş kabiliyetine sahiptir. Teleskopik boom tek bir joystik ile hareket ettirilebilmelidir. Tüm silindirlerde emniyet valfleri bulunmaktadır.Bu emniyet valfleri boomun hortumlarının patlaması durumunda mevcut konumunu korumasını sağlamaktadır. Araçta aşırı yüklemeleri önleyici emniyet sistemi mevcuttur. ROPS(devrilen cisimlere karşı dayanım testi) ve FOPS (düşen cisimlere karşı dayanım testi) onaylı kabin kullanılmaktadır. Teleskopik boomu maksimumum yerden 70° 11m de 3000 kg, 10° yükseklikte 7m de 750 kg yük kaldırabilmektedir.Aracın çatal eğim açısı 120°, koparma kuvveti 4550 dan, Çekme kuvveti 7500 dan, tırmanma eğimi %40, boş ağırlığı 10200 kg, maksimum hızı 35 km/s dır. İki ileri ve iki geri vites mevcuttur.