Türkiye Elâzığ’da meydana gelen 6,8 şiddetindeki Depremin yaralarını sarmaya çalışırken, Sakarya ve Hendek’te Arama Kurtarma konularında faaliyet gösteren Sakarya Arama Kurtarma Ekibi Derneği (SAKE) Başkanı Erdal Aydın, keşke dememek için olası depremlere hazırlıklı olmamız gerekiyor dedi.
Göreve hazırız
50’ye yakın gönüllüsüyle olası afet ve acil durumlarda göreve hazır olduklarını belirten Aydın, afet ve acil durumlarda neler yapılması ve olası acil durumlarda tehlikelerin ortadan kaldırılması konularında çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirerek, sadece afet anının değil, afet öncesi için de önlemler alınması gerektiğini belirtti.
Hazırlıklı olmamız gerekiyor
Herkesin depremden korktuğunu fakat depremle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini belirten Aydın, Türkiye bir deprem Ülkesi ve depremlere hazırlıklı olmamız gerekiyor. Öncelikle bir afet kültürü oluşturup, buna hazır olmamız gerekiyor. Keşke dememek için bugünden hazırlıklı olmamız gerekiyor diye konuştu.
Eğitim çalışmaları başlıyor
Afet bilinci konularında Eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapmak üzere hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Aydın, başta deprem olmak üzere Ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak Vatandaşlarımıza afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışları kazandırmak amacıyla Afet bilinci konularında bilinç kazandırmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. En kısa süre içerisinde Eğitim takvimimizi hazırlayarak Eğitimlerimize başlayacağız diye konuştu.