Hendek İnşaat Tadilat
Hendek Belediyesi tarafından her yıl gerçekleştirilerek geleneksel hale getirilen Selman Dede Etkinlikleri’nde bu yıl Aşıklar atıştı.

Erzurum, Kars, Erzincan, Sivas

Türkiye’nin önde gelen âşıklarından Aşık Nuri Çırağı (Erzurum), Aşık Fuat Çerkezoğlu(Erzurum), Aşık Orhan Üstündağ (Kars), Aşık Derdiyar (Sivas), Aşık Erol Şahiner (Erzincan), Aşık Metin Bulutlu (Kars) katıldığı sunuculuğu Şair Temel Ata’nın yaptığı program Selman Dede Mesire Alanı’nda gerçekleşirken çevre ilçelerden de büyük bir katılım oldu. Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Belediye Başkanı Ali İnci, AK Parti İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Baylan, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda âşıklar yaklaşık 3 saat atıştılar.

Geleneklerimize sahip çıkalım

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, âşıkların Türk geleneğinde önemli bir yeri olduğunu ancak günümüzde yeterince tanınmadığını ifade ederek, “Tabii ki teknolojiyi takip etmemiz lazım ancak bunları yaparken bizi biz yapan geleneklerimizi unutmamız gerekiyor. Türkülerimiz, şarkılarımız, el sanatlarımız, halk oyunlarımız bizim kültürümüzün zenginliğidir. Her yöremizin kendine has özellikleri var, âşıklar da Erzurum, Kars, Sivas, Erzincan,  yörelerimizde bir değer, sohbetlerin vazgeçilmezleridir. Selman Dede etkinliklerimizde ilkini gerçekleştirdiğimiz aşıklar atışmasını bu yıl içerisinde Bayraktepe’de bir kez daha halk oyunlarımızla birlikte gerçekleştireceğiz.”dedi.

3 saat sürdü

Kaymakam Mustafa Ayhan’da Türkiye’nin çeşitli yörelerinden gelmiş âşıkların Selman Dede’deki ilk buluşmalarında her yöreden insanın ilgi gösterdiğini belirterek, aşıkların bizim kültürümüzün vazgeçilmezleri olduğunu ifade etti. Ayhan, tüm katılımcılara teşekkür ederek aşıkların atışması için ilk sözü verdi. Yaklaşık 3 saat süren programa okuduğu şiirlerle renk katan Şair Temel Ata’nın “Hendek” için yazdığı şiir büyük alkış attı. Programı kahramanlık türküleriyle kapatan aşıklar Hendek Belediyesi’ne davetlerinden dolayı teşekkür ettiler.