Hendek Vadi Emlak
Haksız rekabet nedeniyle açılan davanın sonucunda artık otellerde, saraylarda, korularda, düğün salonu ruhsatı olmayan her yerde düğün yapılamayacak.

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odasının (İSTDO) açtığı dava sonucunda ruhsatsız halde düğün faaliyeti yapılamayacağına hükmeden mahkemenin kararı Yargıtayca onandı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz ile İSTDO Başkanı Ümit Yaşar Demir, düzenledikleri basın toplantısında, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanlığının ruhsatında düğün salonu yazmayan bir iş yerinin düğün faaliyeti yapamayacağı kararını onadığını bildirdi.

İSTESOB Başkanı Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, düğün salonu açılmak istenen binanın inşaat ruhsatında özellik arzeden bina  ibaresinin olması gerektiğini söyledi.

Tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor

İnşaat ruhsatında özellik arzeden bina ibaresi bulunmayan yerlerde düğün salonu açılamayacağını anlatan Yılmaz, Bu karar bize tebliğ edilince biz de işletme sahiplerinin kapatılmayla karşılaşmaması için bunu duyurmak istedik.

Çünkü bu tüm Türkiyeyi ilgilendiriyor, sadece İstanbulu değil. Biz de diyoruz ki, 100 bin kişiye yakın vatandaşımız buradan ekmek yiyor, onlara istihdam sağlanmış. Bu sadece düğün salonu olarak görülmemeli. Bunun yanında kuyumcular, tekstilciler, gelinlikçiler, çiçekçiler, pastacılar gibi birçok işletme sahibi ve çalışanları bu sektörden ekmek yiyor.

 

İSTDO Başkanı Demir bu karardan sonra gerekli ruhsatı bulundurmayan işletmelerin kapatılacağını aktararak, Düğün yapmayı düşünen vatandaşlarımızı uyarıyorum; en mutlu günlerinin kötü sonla bitmesini istemiyorlarsa ruhsatlı işletmelerde düğünlerini yapsınlar.

Çünkü aylar öncesinde randevu aldıkları işletmenin düğün günü ruhsatı nedeniyle kapatıldığını görebilirler. Buna mutlaka dikkat etsinler diye konuştu.