14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri dolayısıyla diyabet bilinci ve farkındalığını geliştirmek üzere Hendek Anaokulu öğrenci ve velilerine düzenlenen seminerde çocukların sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirmelerinin önemine değinildi. Küçük yaşlardan itibaren bilinçlenme, hareketli yaşam ve sağlıklı beslenme konularında minikler ve veliler bilgilendirildi.

Hendek Anaokulu ‘nun koordinasyonuyla gerçekleşen Dünya Diyabet günü farkındalık etkinliğine Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Burcu Başaran Güngör, Okul Müdürü Dilek Öge, Anaokulu öğretmenleri, veliler ve Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli katılım sağladılar.

Velilerin  ve öğretmenlerin diyabet hastalığının erken tanısındaki  hastalığın belirti ve klinik sürecini tanımalarının önemini anlatan İlçe Sağlık Müdürlüğünden  Uzm.Hemşire Deniz De Asis, dünyada ve ülkemizde  sayısı gittikçe artan diyabet hastalığında çocuklarda  belirtilerin gözlemlenmesi ,erken tanısının konularak komplikasyonların azaltılmasının öneminden bahsederek “ Sağlıklı yaşam alışkanlıkları küçük yaşlardan öğrenerek geliştirdiğimiz alışkanlıklardır ve ileride gelişebilecek Tip 2 diyabet riskiyle hepimiz karşı karşıya olabiliriz” dedi.

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Diyetisyen Fatma Nur Öz Acar Diyabet ve beslenme ilişkisi konusunda bilgilendirmelerde bulunarak ”Beslenme; açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almaktır. Diyabet, bireyin başta beslenme alışkanlıkları olmak üzere hayat tarzı değişikliği yapması gereken bir durumdur. Çocuklarda fiziksel aktivite düzeyi gibi bireysel özelliklerine göre değişen enerji ve besin ögeleri gereksinimlerini çeşitli besinleri tüketerek karşılamaları ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları temel amacımızdır.” diyerek Şeker hastalığı riskini azaltmak için beslenme ve yaşam tarzımızda nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

Hendek Anaokulu öğretmen ve miniklerinin hazırladıkları global diyabet farkındalığı sağlamak amaçlı Dünya Diyabet Federasyonunun teması olan mavi daire figürleri ile öz çekim gerçekleştiren çocuklar  renkli ve keyifli bir şekilde etkinliği tamamladılar ve seminer  sonunda veliler memnuniyetlerini dile getirdiler.