Hendek Vadi Emlak
 

 

Hendek’te yapımı devam eden Aksu Hidroelektrik Santrali için ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptal edilmesi için mahkemeye başvuran köylüler, 2. duruşma öncesi Sakarya Adliyesi önünde eylem yaptı.

 

Adliye önünde eylem

Düzce İli Gölyaka İlçesi’nde doğan ve Hendek’in köylerini dolaşarak tekrar Düzce Gölyaka’ya dönüp Melen’e dökülen Aksu Deresi üzerinde yapımı devam eden Aksu Hidroelektrik Santrali’nin ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali talebiyle Sakarya İdare Mahkemesine açılan davanın ikinci duruşması öncesi köylüler Sakarya Adliyesi önünde eylem yaptı.  Gölyaka Hendek Aksu Deresi Ve Çevre Koruma Derneği tarafından düzenlenen ve HES inşaatından etkilendiklerini iddia eden 27 köyden temsilcinin katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Servet Gültepe, yapılacak olan duruşmada mahkeme heyetine bir kez daha yapılan yanlışın giderilmesi için yaşanan hukuksuzlukları anlatacaklarını ifade etti.

 

‘Doğal tahribat yaşıyoruz’

Gültepe “Dava dilekçemizde su alınan bölgede bitki ve diğer sucul canlıların hayatı bakımından oluşturacağı tahribatı anlatmıştık. Haklı çıktık. Daha inşaat aşamasında bu süreç gerçekleşti. Projenin inşaat aşamasında suların kirleneceğini ve ağır metalar taşıyarak zarar vereceğini ifade etmiştik. Bakacak Köyünde koyunlarımız ve derede yaşayan balıklar öldü. Bakacak Köyünde onlarca hanenin 60 yıldır kullandığı içme ve kullanma suyu tünel nedeniyle kesildi. Tünel inşaatı sırasında tünele gelen suyun dışarıya ve Aksu Deresine bırakılmasından dolayı bir alabalık tesisinde binlerce balık öldü. Sular gözle görülür biçimde kirlenmeye başladı. davayı açtığımızdan beri dilekçemizde belirttiğimiz hususların doğruluğunun ispatını görüyoruz. HES projesinin tahrip edici etkileri gerçekleşiyor” diye konuştu.

 

‘Aksu temiz akacak’

Açtıkları davanın ardından mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermemesi nedeni ile projenin ilerlemesinin fiilen devam ettirildiğini ifade eden Gültepe, kendilerinin Aksu Deresi havzasında yaşayan ve HES patronlarının ahlaksız tekliflerin itibar etmeyen; doğasına ve suyuna sahip çıkan insanlar olduklarını söyledi. Gültepe açıklamasına şöyle devam etti: “Biz Düzce ve Sakarya Aksu havzasının hayatına, doğaya ve çocuklarının geleceğine sahip çıkan onurlu ve şahsiyetli insanları olarak; maksadı rant olan HES şirketlerinin avantacı tutumlarına teslim olmadık ve olmayacağız. Mahkemenin ve resmi kurumların; hak ve hukuk sınırları içinde sürdürdüğümüz mücadele vesilesi ile sesimize kulak vermesini, söylediklerimizin sonuçlarını bizden daha fazla düşünmesi gerektiğini ifade ediyoruz.” Açıklamanın sonunda eyleme katılan yaklaşık 50 kadar köylü  “Aksu temiz akacak”, “Aksu Deresi’nden vazgeçmeyeceğiz” sloganları attıktan sonra Aksu Hidroelektrik Santralinin ÇED gerekli değildir kararının iptali talebiyle Sakarya İdare Mahkemesine açılan davanın duruşmasına katıldı.