Hendek İnşaat Tadilat
ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Hendek Şubesinin düzenlediği “Hukuk Düzeni, Demokrasi ve Anayasa”  konulu program Hendek Ticaret Merkezi Konferans salonunda yoğun katılımla gerçekleşti.

 Programa  İstanbul Barosu Başkanı Av. Ümit Kocasakal, Av. Selçuk Gedikli, ADD GYK Üyesi Batı Karadeniz sorumlusu Zuhal  Manoğlu, CHP Yönetim kurulu üyesi Reyhan Azak, Hendek İlçe Emniyet Müdürü Metin Çetgeroğlu, Sakarya Baro temsilcisi İsa Cerav, ADD Akçakoca Şube Başkanı Zekeriya Yanmaz, ADD Düzce Şube Başkanı Nevin Tekin, ADD Sakarya Şube Başkanı Erol AYDIN, ADD Akyazı Şube Başkanı Yücel ALİŞ, Akyazı CHP İlçe Başkan yardımcısı Miktan Baştan, Prof. Dr. Ersin Altuntaş, Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Baylan, ADD Pamukova Şube Başkanı Süleyman Uysal ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Hendek Şube Başkanı Saliha Nal “Hukuk düzeni, demokrasi gerek birey olarak gerekse toplum olarak insanların hayatını her alanda etkileyip düzenleyen, iyi uygulandığında insanların hayatını, duygu ve düşüncelerini şekillendiren uluslar arası kabul görmüş kavramlardır.

Tarihimize baktığımızda sayısı çok fazla olmasa bile insan beklentilerini öne çıkaran, hukuk ve adalet kavramını önemseyen, çağdaş bilimi destekleyen yapı ve uygulamalar görülse bile devamlılık sağlayamamış, Türkiye Cumhuriyet kurulana kadar ne kendi modelini yaratabilmiş, ne de var olan çağdaş sistem ve modelleri alarak uygulanabilmiştir.

Burada Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte bu konuların tam anlamı ile hayata geçtiğini söylemeyeceğim elbette. Ancak Cumhuriyetle birlikte ortaya bir hedef konmuş, zor da olsa bugün insanlığın peşinde koştuğu demokrasi ve çağdaş yönetim modeli, hukukun üstünlüğüne inanan anlayışa giden yolun temel taşları döşenmiştir.

Demokrasiyi benimsemiş ülkelerde herkes eşit yurttaş olarak değerlendirilir ve herkesin düşünceleri ve fikirlerini özgürce dile getireceği ortamların yaratılmasına büyük özen gösterilir. Bizlerde ise tam tersi bir uygulama demokrasi şemsiyesi altına sığınılarak yapılan uygulamalardır.

Her iktidar çağdaş düşüncelere ve üstün başarıya sahip insanları göreve getirmek yerine kendi istediklerini yapacak kişileri göreve getirerek toplumları özellikle eğitim alan gençlerimizi şekillendirme yoluna gitmiştir” dedi.

Açılış konuşmasının ardından İstanbul Baro Başkanı Av.  Ümit Kocasakal  “Hukuk Düzeni, Demokrasi ve Anayasa”  konulu panelde konuşmalar yaparak değerlendirmelerde bulundu.

Kocasakal ülkenin amerikan işgali altında olduğunu belirterek, “Şu anda Türkiye yalanlarla yönetiliyor. 12 yaşında Çanakkale’de şehit düşen insanlarımızı görsünler. Bizleri hiçbir şeyle yıldıramazlar. Bizlerin bu topraklarda ataları ve dedeleri yatıyor. Bunu böyle bilsinler, bunları böyle bilmeyenlere derslerini vermenizi bekliyoruz” diye konuştu.

 Program sonunda Hendek ADD Başkanı Saliha Nal programa konuşmacı olarak katılan İstanbul Baro Başkanı Av.  Ümit Kocasakal’a teşekkür ederek plaket takdim etti.