Açba, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Şahsımla ilgili olarak; kim veya kimler tarafından hangi maksatla ortaya atıldığını anlayamadığım asılsız bir haberin, bir kısım medya organlarında ve sosyal medya paylaşımlarında yer aldığını, bazı arkadaşlarımın telefonla aramaları sayesinde öğrenmiş bulunmaktayım. Söz konusu haberde; şahsımın, mensubu olduğum Milliyetçi Hareket Partisi’nden istifa ederek, İYİ Parti’ye katıldığım iddia ediliyormuş.

Öncelikle herkes tarafından bilinmesini isterim ki; Zihni Açba’nın MHP’li kimliği; herhangi bir kişi veya makamın davet, teklif, kabul veya onayı ile vücut bulmuş bir MHP’li kimliği değildir.
Yine Zihni Açba’nın MHP’li kimliği, kendisine ikram, iltifat veya iltimas maksatlı sunulmuş bir makam veya mevki ile edinilmiş bir MHP’li kimliği de değildir.
Zihni Açba’nın MHP’li kimliği kendisinin ideolojik karakteriyle özdeşleşmiş bir mensubiyet kimliğidir.
Bu tür asılsız haberlerin, hangi maksatla çıkartıldığını bilemiyorum. Şayet, bir gazetecinin asparagas haber yapma alışkanlığının ürünü ise ona diyecek bir şeyimiz yok. Kendisinin meslek ahlakını ortaya koyar.
Yok, eğer bir şekilde MHP içerisinde yer bulmuş veya MHP dışında herhangi bir siyasi yapılanmanın içerisinde bulunan bir takım suflörler vasıtasıyla kulaklara fısıldanmış söylenti ise onlar ve merak eden herkes bilsin ki:
Zihni Açba’nın geride bıraktığı 63 yıllık hayatında Milliyetçi Hareket Partisi dışında bir siyasi kimliği olmamıştır. Cenab- ı Allah’ın bahşedeceği bundan sonraki hayatında da olmayacaktır. Meraklılarına meyanen duyurulur.”