Hendek Vadi Emlak

ORTAK AKIL

Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya Milletvekili adayı Alirıza Acartürk, Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaretlerini sürdürdü. Önce İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi’ni ziyaret eden Acartürk, ardından Sakarya Muhtarlar Derneği’ne konuk oldu. STK’ların bir ülke veya şehir için çok önemli olduğunu ifade eden Acartürk, “STK’lar ve dernekler açısından Sakarya’mız çok zengin. Bu da kullanılabilirse büyük bir avantaj. Bu şehirde istenildiğinde ortak aklın nasıl oluşturulabileceğini herkese göstermek istiyoruz. Çünkü bu şehirde herkesin söyleyebileceği veya yapabileceği şeyler var” dedi.

 

KONU SAKARYA İSE

Şehrin sorunlarının tespitinde veya çözümünde, kimden geldiğinin ayrımını yapmayacağını vurgulayan Acartürk, “Maalesef Sakarya siyasetine böyle bir olumsuz yöneliş yerleştirdiler. Yani bize oy vermedi veya bizi desteklemedi diye bir kişiye veya bir gruba tüm kapıları kapatmak insanlığa sığmaz. Bizim bugüne kadar böyle bir davranışımız veya görüşümüz olmadığını, gelecekte de bunun değişmeyeceğini herkes bilir.  Biz Sakarya’nın meselelerinin tespitinde ve çözümünde siyasi parti veya hemşehricilik ayrımı yapmayız. Sakarya bizim sevdamızdır. Konu Sakarya olduğunda, gerisi teferruattır.” diye konuştu.

 

DEPREMİ UNUTMAK DOĞRU DEĞİL

Sakarya’nın deprem riskinin ortadan kalkmadığını ifade eden Acartürk, “Deprem riski ortadan kalkmadı ama sanki bir daha deprem olmayacakmış gibi hareket ediliyor. Zemin açısından riskli bölgeler imara açılıyor. Bu son derece yanlış bir durum.” Dedi. Acartürk, devletin TOKİ ile ilgili ayrı, özel inşaatını yapmak isteyen vatandaşlara karşı ayrı muamelede bulunmasının da yanlış olduğunu söyledi.

 

GÜRPINAR “KOALİSYONDAN KORKMAMALIYIZ”

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar ise ülkenin geldiği son siyasi durumda koalisyondan korkmamak gerektiğini ifade ederken, “Bu dönemde koalisyonun ülkemiz için çok daha iyi olacağını düşünüyoruz. Çünkü Hükümet içerisinde özdenetime çok ihtiyaç duyulacak bir duruma geldik. Bu da ancak bugünkü şartlarda koalisyonla mümkün olur” dedi.

 

MUHTARLARLA İLGİLİ PROJELERİMİZ VAR

Acartürk, daha sonra Sakarya Muhtarlar Derneği’nde Başkan Erdal Erdem ve muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarların sorunlarını ve şehir yönetimi ile ilgili fikirlerini dinleyen Acartürk, “Partimiz muhtarlık müessesesine büyük önem veriyor. Köylerin eski statüsüne dönüşmesi sağlanacak. İl Özel İdareleri yeniden açılacak. Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen köy mülkiyetleri geri verilecek. Muhtarlar Belediye Meclislerinde temsil hakkı kazanacak. Muhtar aylıklarını 1.400 liraya çıkaracağız. Ayrıca azalara da 150’şer lira huzur hakkı vereceğiz” diye konuştu.