Hendek Vadi Emlak

Kendi malımıza, mülkümüze bile sahip çıkamıyoruz. Şehrin sahipsizliğine son vereceğiz” diye konuştu.

TÜVASAŞ’TA SIKINTI

MHP Sakarya Milletvekili adayı Alirıza Acartürk, TÜVASAŞ’ı ziyaret ederek, Türk Ulaşım Sen, Ulaşım Memur Sen ve Demiryol-iş Sendikası temsilciliklerini ziyaret etti. Acartürk’ün ilk durağı Türk Ulaşım Sen Şube Başkanı Ömür Kalkan oldu. Kalkan, 6461 sayılı kanun ile TÜVASAŞ’ın kar etmesi zorunlu Kamu İktisadi Teşekkülü haline getirildiğini, fakat bunun mümkün olmadığını söyledi.  Kalkan, “2018 yılında süre dolacak. O zaman TÜVASAŞ’ın kar edip etmediğine bakılacak. Ama TÜVASAŞ’ın kar etmesi bu şartlarda mümkün değildir. Bunun sorumlusu da biz çalışanlar değiliz.” diye konuştu.

 

İKİNCİ ŞEKER FABRİKASI OLMASIN

TÜVASAŞ’ın da zarar ettirilerek, satılmak istendiğini ve ikinci bir Şeker Fabrikası olabileceğini ifade eden MHP Sakarya Milletvekili Adayı Alirıza Acartürk, “Bu fabrika özel sektörün iştahını kabartıyor. Ve TÜVASAŞ ile ilgili alınan kararlar da yöneticilerin hatası değil, bilinçli olarak yapılan bir projedir. Bu fabrikaya eskiden olduğu gibi gelecekte de sahip çıkacağız. Alınan hataları kararları çözeriz. Bu sorun değil. İnşallah sorunlara hep birlikte çözüm bulacağız” diye konuştu.

 

ÖNÜNE GELEN KENDİ SANAYİSİNİ KURABİLİR Mİ?

Kalkan’ın Sakarya’da bilinçsiz bir sanayileşme olduğu yönündeki eleştirilerini de yanıtlayan Acartürk, “Sakarya, önüne gelenin kendi sanayisini kurabildiği bir şehir haline geldi. Arsa rantlarının olduğu ortamlar yaşıyoruz. Evet sanayi gerekli. Ama düzenli ve bölgesini belirlediğiniz ve tarımsal arazileri yok etmeyeceğimiz şekilde planlanmalı bu. Mevcut OSB’lerin genişleme sahalarının kullanılması, hem tarım arazilerinin bilinçsizde yok olmasını engelleyebilir, hem de sanayi altyapı maliyetlerini düşürür. Ama rant uğruna, ya da siyasi gerekçelerle yeni yeni OSB’ler kurulmak isteniyor” dedi.

 

KENDİ MALIMIZA SAHİP ÇIKAMIYORUZ

Acartürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehrimizin çok problemleri var. Siyasilerimiz bunları çözmekten çok öteler. Birbirlerinin kuyularını kazmakla meşguller. Biz özellikle MHP olarak şehirde bu sahipsizliğe son vermek istiyoruz. İkinci sınıf bir kent olduk. Kendi malımıza mülkümüze de sahip çıkamıyoruz. Bizim malımıza mülkümüze başkaları tasarruf ediyor. Gidin Karasu’ya bir bakanın yakınlarının Otomotiv bölgesi ilan edilen yerlerde arazi topladığını görüyorsunuz. Gidin Söğütlü’ye, ERSİAD’ın yaptığı kendine göre bir sanayi bölgesi ilanı ve projenin şehrimizi yönetenlere Binali Yıldırım’ın isteği ile kabul ettirmesini görüyorsunuz. Yarın bir başkasını görürsünüz. Kuzey otoyolunun Sakarya’da nereden geçeceğine başka şehirlerde, başka insanların karar verdiğini görürsünüz. Dolayısıyla neresinden bakarsanız bakın bu şehirde sahipsizliği görürsünüz. TÜVASAŞ da bu sahipsizlikten nasibini alıyor.”