Hendek Vadi Emlak

Acartürk, AKP iktidarında esnafa üvey evlat muamelesi yapıldığını da söyledi.

Acartürk, ahilik haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, seçim beyannamelerinde esnaf ile ilgili çok ciddi taahhütler verdiklerini belirtti.

AVM yasasını değiştireceklerini belirten Acartürk, esnaf ve sanatkarımızı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan büyük market zincirlerinin şehir merkezinde şube açmaları için asgari büyüklüğü standardı getirileceğini belirtti. Esnaf ve sanatkarlara uygun kredilerle yurt dışı pazara erişimi kolaylaştıracaklarını vurgulayan Acartürk, “Diğer yandan sadece esnaf sanatkara özgü destek programı uygulamaya konulacak. Her kesimin rahatlıkla ulaşabileceği yerlerde AHİKENT merkezleri açılacak, açılan AHİKENT merkezleriyle, bireylerin becerileri doğrultusunda mesleki yeterlilik ve kişisel gelişim gibi ihtiyaçlarını karşılayarak iş edinmelerine ve kendi işlerini gerçekleştirmelerine imkân verecek destek sağlanacaktır.” Diye konuştu.

 

İŞYERİ AÇANA 5 YIL DESTEK

Acartürk, yeni işyeri açanları destekleyeceklerini kaydederek, “Yeni işyeri açan ve istihdam yaratan esnaf ve sanatkâra o işyerindeki faaliyetleri ile ilgili olarak beş yıl süreyle gelir vergisi muafiyeti getirilecektir. Yeni işyeri açan esnaf ve sanatkârın kendi adlarına ödedikleri sigorta primlerinin yarısı beş yıl süreyle devlet tarafından karşılanacaktır. Esnaf ve sanatkârların gelirlerinin vergilendirilmesinde asgari geçim indirimi uygulaması başlatılacaktır.” Dedi.

 

ŞOFÖRLER İÇİN AYRI DESTEKLER

Şoför esnafı ile ilgili de ciddi destekleri olacağını söyleyen Acartürk, Geçimini bir tek araçla temin eden şoför esnafının mevcut aracını yenilemek amacıyla alacağı yeni ticari araçtan on yıl kullanmak şartıyla KDV ve ÖTV alınmayacaktır. Kamyon, otobüs, dolmuş ve taksi şoförlerine, primlerini düzenli ödedikleri çalışma sürelerinin her 4 yılı için bir yıl filli hizmet zammı verilecektir. Akaryakıt kaçakçılığı önlenecek, buradan elde edilecek gelir yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan esnafımıza vergisiz akaryakıt temini için kullanılacaktır. Şehir içi taşıma sektöründe bulunan esnaf ve sanatkârların elektrikli araç kullanmaları için bir destek programı uygulamaya konulacaktır.” Dedi.

 

ESNAFIN BORÇLANMA HAKKI

Esnaf ve sanatkârların, geçmişte vergi mükellefiyeti ve oda kaydı bulunmasına rağmen, kayıt ve tescili olmadığı gerekçesiyle hizmetine saydıramadıkları zorunlu sigortalılık sürelerine borçlanma imkânı verilerek hizmetlerine saydırabilmeleri sağlanacağını da ifade eden Acartürk, “Esnaf ve sanatkârlarımızın hastalık ve ayakta tedavi süresinde geçici iş göremezlik ödeneği alabilmeleri konusunda düzenleme yapılacaktır. Esnaf BAĞ-KUR emeklilerinin aylıkları iyileştirilerek, gerçek manada intibak düzenlemesi yapılacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikler giderilecektir. Esnaf ve sanatkârımızın emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesilmesi uygulaması kaldırılacaktır.” Şeklinde konuştu.

 

HER KESİM İLE İLGİLİ PROJELERİMİZ VAR

MHP Sakarya Milletvekili adayı Alirıza Acartürk, bugüne kadar uyardığımız her konuda haklılığımızın ortaya çıkmasının ardından milletimiz bir kere daha görmüştür ki, tek çıkış yolu MHP’dir. MHP’nin sadece esnafımız ile ilgili değil, toplumun her kesimi ile ilgili yaraların sarılacağı çok ciddi ve radikal projeleri bulunmaktadır. Projelerimizi milletimize anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.