Öğrenci talepleri değerlendirilecek

Tasarruf İçin kapanıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamında Akyazı ve Karasu’da bulunan toplam 800 kişilik 2 öğrenci yurdunun kapanmasına karar verildi.

2 YURT KAPANDI

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından işletilen Akyazı ve Karasu’daki 400’er kapasiteli Kız ve Erkek Öğrenci yurtları, KYK Genel Müdürlüğünce açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamında kapatıldı. Her 2 yurdunda öğrenci kapasitesinin çok altında talep görmesi sebebiyle yurtların kapandığı öğrenilirken ilçedeki esnaflar karara tepki gösterdi. Öte yandan bu yurtlarda kalan öğrencilerle tek tek telefonla görüşen yetkililer, öğrencilerin talepleri doğrultusunda Adapazarı İlçesi başta olmak üzere birçok ilçede kontenjan açtı.

ÖZSOY AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, “Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tüm Türkiye’de tasarruf tedbirleri kapsamında kapasitesinin çok altında talep gören çok sayıda yurdu kapatma kararı aldı. Bu karar sonrası Akyazı ve Karasu yurtlarımızın kapatılması kararlaştırıldı. Bizler öğrencilerimizle tek tek görüşerek bu durumu ilettik ve Adapazarı başta olmak üzere yakın ilçelerde kendilerine kontenjan açtık. Ayrıca önümüzdeki yıl için Sapanca’daki 500 kişilik Kız Öğrenci Yurdunun da dahil olduğu 4 bin 500 kişilik bir kapasite artışına gittik. Talep eden öğrencilerimizi açıkta bırakmamak için çalışıyoruz” dedi.