Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Koronavirüs tedbirleri kapsamında 19 Mart günü açıkladığı kararla camileri toplu ibadete ve Cuma namazlarına kapattı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkemizde kontrol altına alınmasıyla camiler bugün Cuma namazıyla birlikte yeniden toplu ibadete açıldı.  Öğle ve ikindi namazları ile Cuma namazları, sosyal mesafe korunarak camilerde kılınabilecek. 

10 HAFTA SONRA İLK CUMA NAMAZI 

20 Mart Cuma gününden itibaren Cuma namazlarının kılınmadığı camilerde 10 hafta sonra ilk Cuma namazı kılındı. Cuma namazına 1 saat kala, 10 hafta sonra ilk kez Cuma selaları da okundu.

Şehirde Müftülükçe belirlenen camiler ile çeşitli okulların bahçeleri ve meydanlarda toplu Cuma namazı kılındı.  Hendek Büyük Camii ve Rasimpaşa Camisinde yağmur yağışı sebebiyle alınan tedbirlerle birlikte Cuma namazı kılındı.

HENDEK’TE CUMA NAMAZI

Hendek ilçesinde belirlenen camilerde Cuma namazı kılındı. 5 bin kişilik Rasimpaşa Camii’nde 74 gün sonra bin kişi ile Cuma namazı kılındı. Hendek Merkez Büyük Camii içerisine sosyal mesafeyi korumak için sadece 150 kişi alındı.